Nowe złoża gazu koło Mirocina

Z szacunków specjalistów z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego w nowo odkrytym horyzoncie gazonośnym złoża Mirocin znajduje się około miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego Badania potwierdzają, że zasobność złóż na granicy powiatu przeworskiego i jarosławskiego jest o jedną piątą większa niż wcześniej sądzono. Wiercenia umożliwiające eksploatację surowca rozpoczną się jeszcze w tym roku.

 

Z komunikatu PGNiG wynika, że złoże Mirocin odżyje. Jego eksploatacja prowadzona jest 1962 roku. Z szacowanych wcześniej 4,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego wydobyto 4,2 kubików, czyli około 92 procent. Jednak przeprowadzona szczegółowa analiza geologiczna dała podstawy by sądzić, że w złożu mogą znajdować się nieeksploatowane wcześniej struktury gazonośne. Potwierdziły to odwierty rozpoznawcze, których wyniki pozwoliły oszacować dodatkowe zasoby na około miliard metrów sześciennych gazu.

Przy eksploatacji nowych zasobów PGNiG chce wykorzystać już istniejące, ale nieczynne odwierty. Wszystkich odwiertów jest 60. 25 jest w ciągłej eksploatacji. Spółka zakłada, że . część z nieczynnych odwiertów może zostać zrekonstruowana i pogłębiona, tak aby sięgnąć do nowej struktury gazonośnej. – Pozwoli to na wykorzystanie już istniejącej infrastruktury wydobywczej, dzięki czemu włączenie zmodernizowanych odwiertów do produkcji będzie szybsze i tańsze niż w przypadku całkowicie nowych otworów – planuje spółka.

Podobne działania były prowadzone w okolicach Przemyśla i Sędziszowa. Tam już uruchomiono nieczynne odwierty.

erka

 

Czytaj w papierowym wydaniu