Nie będzie wygaszania. Starosta zmienił zdanie

Starosta jarosławski Stanisław Kłopot poinformował na marcowej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, że szkołę rolniczą w Radymnie przejmie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale warunkiem jest wygaszenie kierunków związanych z rolnictwem w szkołach ponadpodstawowych zarządzanych przez powiat. Ruszyły protesty. Na sesji zwołanej w środę, 26 kwietnia starosta podkreślił, że nie ma mowy o wygaszaniu.

 

Przekazana w marcu informacja starosty o przejęciu Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych w Radymnie przez ministra rolnictwa pod warunkiem, że szkoły ponadpodstawowe zarządzane przez powiat jarosławski nie będą konkurować z placówką w Radymnie wywołała oburzenie wśród części radnych. Niepokój pojawił się także w społecznościach szkół, które kształcą kucharzy, techników weterynarii i techników żywienia, bo zgodnie z ogłoszonym zamiarem miały te kierunki wygasić.

O problemie i obawach pisaliśmy w nr 15 i 17 Gazety Jarosławskiej. – Wszystkie mające jakiekolwiek powiązania z rolnictwem mają być zlikwidowane. W Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych będą to trzy kierunki. Mamy dopuścić do sytuacji, że szkoła w Radymnie zostanie usatysfakcjonowana tą decyzją, a dla jarosławskich szkół stworzy się problem – zwracał uwagę radny Tomasz Kulesza. Starosta tłumaczył, że nie chodzi o likwidację tylko wygaszanie. – W szkołach jarosławskich nie będzie prowadzonego naboru, bo zostanie przeprowadzony do szkoły rolniczej w Radymnie. Od samego początku wiedzieliśmy o tym. To był warunek – tłumaczył wtedy S. Kłopot przyznając, że wymogiem ministerstwa był brak konkurencji w Jarosławiu. Oceniał, że zmiana dotknie trzy szkoły w Jarosławiu.

Gazeta Jarosławska dwukrotnie pisała o zagrożeniach stojących przed szkołami, które docelowo miały „oddać” realizowane kierunki do szkoły prowadzonej przez ministra. Opublikowała też apel społeczności z Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych. Materiał pojawił się w wydaniu, które trafiło do kiosków we wtorek, 25 kwietnia. Dzień później starosta jarosławski stwierdził na sesji, że nie ma mowy o wygaszaniu jakichkolwiek kierunków będących w ofercie szkół poza Zespołem Szkół Zawodowych i Rolniczych w Radymnie, a funkcjonujących na terenie naszego powiatu. Żadne kierunki w innych szkołach powiatowych nie zostaną wygaszone. Starosta raz jeszcze podziękował posłom: Tadeuszowi Chrzanowi oraz Kazimierzowi Gołojuchowi za zaangażowanie i pomoc w rozmowach przy ustalaniu ostatecznego projektu porozumienia.

Umowę o przejęciu szkoły w Radymnie podpisano w Warszawie w piątek, 28 kwietnia. Placówka przejdzie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 1 stycznia przyszłego roku. Nie zmieni się nazwa szkoły, prowadzone w niej kierunki nie zostaną ograniczone w żaden sposób

Zmiany stanowiska nie komentujemy.

erka