Muszą nadrabiać kilkanaście kilometrów

Pan Zygmunt ma kilka działek przy autostradzie A4. Prowadzi do nich droga, którą by do nich dojechać, mógłby pokonać zaledwie kilka kilometrów od swojego domu. Właściciel działek i jego syn muszą jednak jeździć kilkanaście kilometrów więcej, dojeżdżając do swoich pól z drugiej strony, aż przez Przeworsk.

Zygmunt Machalski mieszka w Rozborzu. Jakiś czas temu przekazał gospodarstwo synowi, ale wcześniej sam borykał się z problemem dojazdu do własnych pól. Obok wybudowanej autostrady powstały drogi serwisowe, którymi m.in. można dojechać do uprawianych działek. Pan Zygmunt kierując się od Rozburza, jedzie najpierw drogą asfaltową, a następnie polną, cały czas wzdłuż autostrady. W pewnym momencie droga kończy się, bo przecina ją rów z wodą i poprzeczna barierka. Po drugiej stronie widać dalej asfaltową drogę i pola pana Zygmunta. Mężczyzna jednak, by się do nich dostać, musi jechać aż do Przeworska, przejechać całe miasto i dojechać do pól z drugiej strony. Pokonuje kilkanaście kilometrów więcej, a gdyby było możliwe wykonanie drogi przez rów i połączenie obu odcinków, miałby bliżej. Ze swoim problemem jest sam, bo wszyscy, którzy mają tam działki, mieszkają z drugiej strony, więc im taki dojazd pasuje.

Nad rowem znajduje się nawet prowizoryczna kładka, bo spaceruje tędy wiele osób, ludzie jeżdżą też na rowerach. Gdyby zrobiono tu przejazd, korzystałoby z niego więcej osób. Może są szanse, by tę drogę połączyć, to nieduży odcinek – zastanawia się pan Zygmunt.

Jak się jednak okazuje, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad/ Oddział w Rzeszowie, która odpowiada za tę drogę, nie ma w planie żadnych inwestycji w tym miejscu.

– Drogi serwisowe, bo o takich tu mówimy, mają na celu zapewnienie dojazdu do działek i taką rolę spełnia ta droga. Drogi serwisowe nie są drogami, które muszą być połączone tzn. nie muszą stanowić ciągu komunikacyjnego. W tym miejscu nie planujemy żadnych inwestycji – poinformowała Joanna Rarus, rzecznik prasowy ze stanowiska ds. komunikacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad/ Oddział w Rzeszowie.

 

DP