Kolejne etapy „odmrażania”

Po dwóch miesiącach przerwy fryzjerzy, kosmetyczki i pracownicy gastronomii mogli w końcu wrócić do swoich obowiązków. Niestety zarówno pracownicy, jak i klienci będą musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W trosce o zdrowie obu stron konieczne było wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

Jedną z grup zawodowych, za którą tęsknili klienci są fryzjerzy. Od 18 maja mogą oni w końcu legalnie świadczyć swoje usługi. Wraz z nastaniem epidemii wiele wizyt zostało odwołanych, dlatego po ogłoszeniu zniesienia obostrzeń rozdzwoniły się telefony. Klienci dopytywali o możliwość wizyty, a fryzjerzy informowali o wznowieniu działalności. Nie wszyscy jednak zdecydowali się otworzyć swoje salony już 18 maja. Niektórzy deklarowali, że otworzą je z kilkudniowym opóźnieniem. Niekiedy miało to związek z niespełnieniem na czas wszystkich wymogów sanitarnych.

Ci, którzy zdecydowali się otworzyć swoje salony już w poniedziałek, zapewniali, że są zabezpieczeni i przygotowani na pracę w nietypowych warunkach.

– Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że w salonie przyjmuje sama. Nie muszę więc uważać na to by zachowywać odpowiednią odległość. Nie każdy ma jednak taki komfort – zauważa jedna z jarosławskich fryzjerek. – Zamknięcie salonów spowodowało, że wiele osób spróbowało swoich sił w domu. Niektóre kobiety samodzielnie zaczęły farbować włosy, a mężczyźni zakupili maszynki, którymi zapewne dalej będą się strzyc. Nie ma wesel, więc nie wykonuje się też upięć. Na razie klienci są, ale jak będzie za dwa miesiące nie wiadomo – mówi Bożena, fryzjerka z kilkunastoletnim stażem. Zaznacza, że czas pracy uległ wydłużeniu.

– Wcześniej wykonując koloryzację mogłam przyjąć jeszcze osobę na drobne strzyżenie. Teraz przepisy na to nie pozwalają – mówi.

Według nowych zasad fryzjerzy są zobowiązani m.in. do noszenia rękawiczek, maseczek, czy nawet przyłbic ochronnych, stosowania odzieży ochronnej lub dedykowanej odzieży roboczej, oczyszczania każdej dotykanej powierzchni kilka razy w ciągu dnia pracy oraz zabezpieczania i dezynfekcji urządzeń i mebli po każdym kliencie. Mimo to, po tak długiej przerwie cieszą się z powrotu do pracy. Nie brak im chęci i entuzjazmu.

Przypomnimy, że klienci powinni umawiać wizyty przez telefon lub Internet, zachować bezpieczną odległość (2 metry mijając się z innymi osobami w salonie), nosić jednorazowe maseczki i rękawiczki (które można zdjąć jedynie na czas usługi), a także w miarę możliwości dokonywać płatności w sposób bezgotówkowy.

Pamiętajmy, że z funkcjonowania zostały wyłączone też poczekalnie. O używaniu telefonu komórkowego podczas wizyty, czy ploteczkach przy kawie lub herbacie również musimy na razie zapomnieć.

 

Restauracje, bary, kawiarnie

Od 18 maja usługi gastronomiczne mogą być świadczone zarówno na miejscu, jak i na wynos. Właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, aby gwarantowały zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Ponadto właściciele lokali muszą zadbać o zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości oraz regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia. Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu.

– Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny się znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/ kasowych) oraz przy wyjściu z toalet – czytamy w wytycznych.

Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa.

 

Co jeszcze się zmieni?

Edukacja

Od 18 maja możliwe jest również prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych,

rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesnych wspomagania rozwoju i specjalistycznej rewalidacji. Otwarte zostały placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną (schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe).

Od 25 maja rząd umożliwia prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas (przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach). Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca możliwe będzie prowadzenie konsultacji w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

Od 25 maja przywrócona będzie możliwość prowadzenia zajęć na uczelniach wyższych. Będzie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) i zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

 

Transport publiczny

Od poniedziałku 18 maja zmienił się także limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Zarządzający transportem publicznym mogli samodzielnie podjąć decyzję, czy skorzystać z tej opcji, czy nie. MZK Sp. z o.o. poinformował w ubiegłym tygodniu, że od 18 maja zostaje przywrócony rozkład jazdy autobusów na wszystkich liniach, który obowiązywał przed wprowadzeniem ograniczeń. Wiele kursów już początkiem maja wznowił również jarosławski PKS (szczegóły na stronie internetowej: www.pks-jaroslaw.pl).

 

Większy limit dla wiernych w kościołach

Od niedzieli, 17 maja został zwiększony limit osób, które mogą uczestniczyć w praktykach religijnych w świątyniach. Od minionej niedzieli podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

EK