Jawornik Polski znowu miastem

Od 1 stycznia 2024 r. status miasta został nadany 34 miejscowościom w kraju. W tym gronie znalazł się też m.in. Jawornik Polski z powiatu przeworskiego. Co to oznacza w praktyce dla tej niewielkiej miejscowości?

 

Status miasta 1 stycznia uzyskały w sumie 34 wsie na 50 starających się. Przypomnijmy, że Jawornik Polski to miejscowość, która posiadała prawa miejskie od 1472 roku przez blisko 400 lat. Na miejski charakter miejscowości wskazuje jej architektura z rynkiem i otaczającymi go kamienicami, herb z zarysem murów obronnych typowy dla miast oraz fakt sąsiedztwa z Jawornikiem Przedmieście. Obecnie mieszka tu ok. 1200 mieszkańców, z których większość utrzymuje się z działalności pozarolniczej.

Rozmowy na temat ewentualnego powrotu do walki o prawa miejskie w Jaworniku Polskim rozpoczęły się rok temu, o czym pisaliśmy na naszych łamach. Już wtedy wójt, a teraz burmistrz Miasta i Gminy Jawornik Polski, Stanisław Petynia przekonywał, że przywrócenie statusu miasta to szansa na rozwój całej gminy.

Główna korzyść po odzyskaniu praw miejskich polega na tym, że Jawornik Polski „ucieka” spod ustawy o ochronie gruntów rolnych. W obrębie miasta na wszystkich działkach wszystkich klas będzie można inwestować i budować. Ziem 3 klasy jest u nas trochę i powodowały one ograniczenia w rozwoju. Zdarzało się, że mieszkańcy mający swoje działki wyprowadzali się z Jawornika Polskiego z braku miejsca pod budowę. Poza tym, nowa perspektywa finansowa dedykuje więcej środków niż dotychczas dla miast. Będą w niej dodatkowe programy tylko dla miast i to na nie liczymy – mówi Stanisław Petynia dodając, że otrzymanie statusu miasta nie ma żadnych minusów. Według analiz nie wzrosną ani podatki, ani opłaty, nawet nauczycielom pozostaje dodatek wiejski.

Potwierdziła to ostatnia sesja budżetowa Rady Gminy, która odbyła się 28 grudnia. Budżet na 2024 rok dla Miasta i Gminy Jawornik Polski przyjęty został jednogłośnie.

Rekordowe ponad 19 milionów złotych (kolejne projekty inwestycyjne będą wprowadzane w trakcie roku) na inwestycje w rekordowym ponad 44 milionowym budżecie przy zachowaniu wszystkich podatków i opłat na niezmienionym poziomie – poinformował S. Petynia w swoich mediach społecznościowych.

Społeczność Jawornika odzyskanie praw miejskich powita specjalną wystawą plenerową zdjęć archiwalnych przypominających historię miasta i okolic, wystawą malarstwa przygotowaną w oparciu o odbywające się tu plenery oraz specjalną sesją Rady Miasta z koncertem, która odbędzie się 27 stycznia.

DP/fot. FB Stanisław Petynia