Jarosławska bazylika pięknieje z dnia na dzień

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej można już podziwiać kolejne efekty prac konserwatorskich. W nawie głównej usunięto podest rusztowania pod sklepieniem, pozostała jeszcze konstrukcja przy ścianach, gdzie prace będą kontynuowane.

 

Silnie zabrudzone polichromie odzyskały pierwotną kolorystykę i właściwy odbiór artystyczny barokowego dzieła. Wszystko dzięki długotrwałym i czasochłonnym pracom konserwatorskim.

– Polichromie w kościele zostały wykonane w latach 1722-1723 przez malarza Giuseppe Rossiego na zlecenie Elżbiety Sienawskiej. Były uzupełniane przez malarzy Adama Swacha i być może Joachima Omanusa w latach 1731-1732 – informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Dzieło Rossiego w tej partii dekoracji świątyni, to widoczna scena figuralna w tle iluzjonistycznej architektury przedstawiające Wniebowzięcie Matki Boskiej. W partiach malowanej iluzjonistycznie dekoracji architektonicznej widoczne są z poziomu posadzki mieniące się „światła” podkreślające bogactwo dekoracji, które zostały w pracach konserwatorskich wykonane po wielu próbach techniką na „mordant”. Ten efekt świetlistości jest wyjątkowo zauważalny i przez nas doceniany   – dodaje.

W ostatnich dniach zamontowano także nowe oświetlenie prezbiterium i części nawy głównej. Jest to również część prac związana z renowacją polichromii nawy głównej.

 

Efekty prac można obejrzeć

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek wraz z przeorem oo. Dominikanów serdecznie zapraszają na zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Zwiedzanie odbędzie się w sobotę, 17 lutego w godzinach 9-15 (wejście co 20 min). Zbiórka przy bramie głównej. Wstęp wolny.

Ponadto tego samego dnia o godz. 16.30 w Białej Kaplicy odbędzie się inscenizacja historii pierogów św. Jacka, a o godz. 17. – wspólne śpiewanie „Przewodnicy i Przyjaciele”.

Opr. EK/WUOZ