Holender poszukuje rodziny sierżanta Błażeja Szpetnara

Bart Belonje, holenderski badacz bitwy pod Arnhem, która rozegrała się między 19 a 26 września 1944 r. zwrócił się do Redakcji Gazety Jarosławskiej z prośba o pomoc w znalezieniu rodziny Błażeja Szpetnara, sierżanta wojsk polskich biorącego udział w bitwie.– Szukam jego krewnych, aby podzielić się z rodziną zdjęciem i ciekawą historią, a skoro sierżant Błażej Szpetnar jest pochowany w Jarosławiu, może być tak, że ma tu rodzinę – tłumaczy.

 

Z wyjaśnień B. Belonje wynika, że w ubiegłym roku pojawiły się zdjęcia niemieckiego fotografa wojennego LT. Seufferta wykonane we wrześniu 1944 roku w Arnhem i jego okolicach. Fotografie wykonano w czasie bitwy 1. Brytyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej i 1. Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem generała dywizji Stanisława Sosabowskiego z wojskami niemieckimi.

– Trafiłem na sześć zdjęć przedstawiających brytyjskich jeńców wojennych. Udało się ustalić, że zrobiono je w Harskamp, na północ od Arnhem. Był tam w czasie drugiej wojny światowej niemiecki obóz, z którego wywożono jeńców do Niemiec. Na jednym ze zdjęć jest polski sierżant. Rozpoznałem to po oznaczeniach munduru. Nie miał insygniów spadochronowych, więc prawdopodobnie na krótko przed odlotem został przydzielony do Polskiej Brygady Spadochronowej – tłumaczy holenderski badacz. Udało mu się także ustalić, że niemal na pewno na fotografii jest sierżant Błażej Szpetnar dowódca kompanii medycznej. Urodzony 9 lutego 1900 roku. Zmarły 15 stycznia 1981 roku. Pochowany w Jarosławiu.

– Sierżant był na pokładzie szybowca Horsa nr 142 z dwoma brytyjskimi pilotami, 3 polskimi żołnierzami i dwoma jeepami. Był w jednym z 25 szybowców wysłanych w rejon walk. Jego szybowiec bezpiecznie wylądował we wtorek 19 września 1944 roku, na lądowisku między zaciętymi walkami pomiędzy Niemcami z jednej strony a Brytyjczykami z drugiej. Nie wiadomo, kiedy i gdzie schwytano sierż. B. Szpetnara, ale musiało to być 19 lub 20 września – opisuje B. Belonje.

Krewni, bądź osoby, które chciałyby poznać, lub znają losy B. Szpetnara w czasie bitwy pod Arnhem mogą dzwonić do Redakcji Gazety Jarosławskiej, nr tel. 16 623 07 24. Pomożemy w nawiązaniu kontaktu z B. Belonje.

erka/fot. jaroslaw.grobonet.com