Po raz kolejny Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich otworzyło się dla poszukiwaczy historycznych ciekawostek, pokazując że w swoich zbiorach ma fascynujące artefakty. Tym razem okazją były Europejskie Dni Archeologii. Zagościły one w jarosławskiej placówce w ostatni weekend.
– Przygotowaliśmy dwie wystawy, kryjące się pod wspólnym tytułem „Autostrada skarbów”. Ekspozycja czasowa w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich oraz wystawa plenerowa prezentowana wzdłuż ulicy Trybunalskiej opowiadają o fascynujących znaleziskach archeologicznych z badań poprzedzających budowę autostrady A4, które trafiły do zbiorów naszego Muzeum. Niemal wszystkie z prezentowanych eksponatów nigdy nie były wystawiane publicznie. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty archeologiczne oraz konkurs plastyczny – opisuje Konrad Sawiński, dyrektor muzeum.
Uzupełnieniem były wieczorne wykłady poświęcone wyjątkowym znaleziskom z okolic Jarosławia. Było też o tajemniczych historiach i osobliwościach.
Europejskie Dni Archeologii otwarto oficjalnie w piątek, 16 czerwca ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego „Namaluj przeszłość” i zajęciami z archeologii dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wieczorem dr Marcin Burghardt i dr Elżbieta Sieradzka- Burghardt z jarosławskiego muzeum zaprezentowali nową wystawę stałą „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej”. W sobotę można było poznać tajniki malowania kafli piecowych oraz zagłębić się tajemniczą historię srebrnej głowy byka wydobytej dwieście lat temu z Sanu w Radymnie. „Ta głowa iest srebna wyzłacana i dęta, wielkości teyże jako bydlęcia mającego lat 2, rogi teyże głowy maią cali 14 długości. Taż sama iest znaleziona w Galicyi w Przemyskim Cyrkule w rzyce Sanie pod miasteczkiem Radymnem należącym do dóbr stołowych Jaśnie Wielmożnego biskupa Przemyskiego obrządku łacinskiego. Korpus tej głowy został w Wodzie znaleziony dnia 26 Juny 826”. O tak opisywanym znalezisku, które nie wiadomo gdzie się podziało opowiadał dr hab. Tomasz Bochnak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historię bursztynowej księżniczki, czyli niezwykłego znaleziska z Rozborza w powiecie przeworskim przedstawiła E. Sieradzka- Burghardt.
W niedzielę też było interesująco. Prof. Wojciech Blajer z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadał o brązowych skarbach z okolic Jarosławia, a M. Burghardt przybliżył zebranym system obronny grodziska scytyjskiego kręgu kulturowego w Chotyńcu koło Radymna.
erka/Fot. Łukasz Sliwiński