Dwóch nieletnich sprofanowało kapliczkę w Żuklinie

– Kryminalni z komisariatu w Kańczudze zatrzymali 12 i 13- latka podejrzewanych o zniszczenie figurek w kapliczce w miejscowości Żuklin. Nieletni przyznali się do zarzucanych czynów, nie wyjaśnili jednak, czym było spowodowane ich zachowanie – informuje asp.sztab. Justyna Urban, oficer prasowy KPP w Przeworsku. Do wypalenia oczu rzeźbom przedstawiającym Matkę Bożą i Jezusa doszło pod koniec lipca. Chłopcami zajmie się Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Przeworsku.

 

W piątek, 4 sierpnia policjanci z Komisariatu Policji w Kańczudze ustalili sprawców podejrzewanych o zniszczenie figurek, które znajdowały się w kapliczce w Żuklinie. Byli to dwaj młodzi mieszkańcy gminy Kańczuga. Zebrany przez funkcjonariuszy materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów publicznego znieważenia przedmiotów czci religijnej, a następnie ich uszkodzenia. W trakcie przesłuchania nieletni przyznali się do zarzucanych im czynów – relacjonuje J.Urban.

O profanacji kapliczki w Żuklinie pisaliśmy w nr 30 Gazety Jarosławskiej. Informowaliśmy wtedy, że uszkodzone figury zauważyły członkinie Rady Parafialnej w Kańczudze,   gdy w niedzielę, 16 lipca przyszły zapalić znicz. Dzień później powiadomiły Policję i Przewodniczącego Rady Osiedla.

Oczy figurek zostały wypalone, prawdopodobnie papierosem. Z kapliczki zginęła też figurka Jezusa Frasobliwego – relacjonował w poniedziałek, 17 lipca Mirosław Hajnosz, przewodniczący RO.

W pobliżu kapliczki, w zaroślach, było też miejsce, gdzie utworzono zagadkową konstrukcję z gałęzi. Podejrzewano, że to również sprawka wandali, którzy zniszczyli kapliczkę. Może miejsce do odprawiania rytuałów? Informacje te zdementowała jednak Policja wyjaśniając, że konstrukcję najprawdopodobniej zrobiły podczas zabawy mieszkające w pobliżu dzieci.

Policja prowadziła działania pod kątem artykułu 196 Kodeksu Karnego: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Nieletnich sprawców czynu karalnego rozliczy Sąd, najprawdopodobniej był to głupi wybryk.

DB/KPP Przeworsk