Chirurgiczne leczenie otyłości w COM

Zakres usług oddziału chirurgicznego działającego przy Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu został poszerzony o zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości.

 

Pierwsze zabiegi zostały wykonane pod nadzorem prof. dr hab. n. med. Jacka Sobockiego, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

19 grudnia w Oddziale Chirurgii COM Jarosław odbyły się warsztaty bariatryczne. Gościem i prowadzącym był prof. dr hab. n. med. Piotr Major z II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Bariatrycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wówczas wykonane zostały kolejne operacje rękawowej resekcji żołądka u chorej z BMI 43 oraz u chorego z BMI 44.

– Operacje przebiegły standardowo, pacjenci w dniu zabiegu w godzinach popołudniowych już chodzili, a po 2 dniach zostali wypisani do domu z zaleceniami dietetycznymi i fizykoterapeutycznymi – informują w COM.

Do leczenia bariatrycznego, pacjenci kwalifikowani są na podstawie wykonanej wcześniej gastroskopii, konsultacji dietetycznych, psychologicznych i konsultacji fizjoterapeuty. W tym zakresie prowadzona jest współpraca z pracującymi w COM specjalistami w powyższych dziedzinach. – Tak skomplikowane, małoinwazyjne zabiegi z dostępu laparoskopowego – przez kilka niewielkich nacięć, wykonywane są tylko w kilkunastu ośrodkach w Polsce. Rozwój jarosławskiej chirurgii pozwoli na zmniejszenie kolejek na wykonywanie zabiegów bariatrycznych – informują w COM, nadmieniając, że chirurgia bariatryczna jest obecnie najskuteczniejszym i najtrwalszym sposobem leczenia patologicznej otyłości, wydłuża życie, a jednocześnie znacząco poprawia jego jakość.

 

Na czym polega istota zabiegu?

Rękawowa resekcja żołądka to stosunkowo nowy typ zabiegu bariatrycznego o charakterze restrykcyjnym. Najczęściej wykonywany jest sposobem laparoskopowym. Polega na usunięciu około 85% powiększonego żołądka i pozostawieniu jedynie jego fragmentu. Zmniejszenie objętości żołądka do około 150 ml powoduje, że chory nie jest w stanie przyjmować jednorazowo tak dużych objętości pokarmu, jak przed zabiegiem operacyjnym. Przyczynia się to do utraty masy ciała. Zaletą wykonania zabiegu sposobem laparoskopowym są niewątpliwie mniejsze rany pooperacyjne i szybsze ich gojenie się. Ponadto chorzy wcześniej odzyskują pełnię aktywności zawodowej, a czas hospitalizacji znacznie się skraca.

 

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

W świetle najnowszych doniesień naukowych rękawowa resekcja żołądka należy dziś do podstawowych zabiegów bariatrycznych, przeznaczonych szczególnie dla osób poniżej 65 roku życia. Oznacza to, że wskazania do tego typu operacji nie różnią się od typowych wskazań do operacyjnego leczenia otyłości t.j.: BMI powyżej 40, u osób bez innych chorób towarzyszących oraz BMI 35-40 u osób z nadciśnieniem, cukrzycą, nietolerancją glukozy, chorobami przeciążeniowymi układu kostno-stawowego, brakiem akceptacji swojej sylwetki.

U większości chorych wykonanie rękawowej resekcji żołądka pozwala na uzyskanie zadowalającego spadku masy ciała. W pozostałych przypadkach może być pierwszym etapem kilkuetapowego leczenia operacyjnego otyłości.

 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 90 minut.

Po zabiegu chory musi pozostać 2-3 dni w szpitalu. Powrót do pełnej aktywności trwa jednak kilka tygodni. Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym mogą wystąpić dolegliwości bólowe jamy brzusznej. Aby im zapobiec, podaje się środki przeciwbólowe. Uruchomienie chorego następuje jeszcze tego samego dnia.

Jak każdy zabieg operacyjny rękawowa resekcja żołądka również niesie ze sobą ryzyko powikłań. Mogą one przyczynić się do przedłużonego pobytu w szpitalu, a w wyjątkowych przypadkach wymagać ponownej operacji.

 

Opr. EK, fot. org.