Cały kraj objęty żółtą strefą

Każdego dnia w kraju stwierdza się po kilka tysięcy nowych przypadków, w tym kilkaset na Podkarpaciu. W sobotę padł nowy rekord i tego dnia wykryto ponad 5000 zakażeń. Dalszy rozwój sytuacji pozostaje niepewny, ale komunikaty Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych nie są optymistyczne. Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych ograniczeń i ustanowienie żółtej strefy zagrożenia w całej Polsce. Za łamanie przepisów może grozić nawet 5 lat więzienia.

 

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor poinformował w komunikatach o stwierdzeniu w minionym tygodniu 130 nowych przypadków koronawirusa w powiecie jarosławskim. Do tej pory 29 zgonów zakwalifikowano jako ofiary Covid-19. W powiecie przeworskim w ciągu 7 dni potwierdzono go u kolejnych 91 osób. Od początku pandemii w przypadku 3 zgonów w tym powiecie jako powód podano koronawirusa. Na początku tygodnia na kwarantannie przebywało 699 osób w powiecie jarosławskim oraz 564 w powiecie przeworskim. Ogółem przebadano 89321 mieszkańców województwa podkarpackiego.

 

 

Zakażenie koronawirusem wykryto między innymi u burmistrza Radymna Mieczysława Piziurnego, który został skierowany na kwarantannę – poinformował w środę Urząd Miasta w Radymnie. W Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu do 9 października potwierdzono łącznie 38 wyników dodatnich, w tym u 10 pacjentów, 25 osób personelu medycznego i 3 osób personelu pomocniczego. W placówce wstrzymywane są przyjęcia i wypisy. Na bieżąco prowadzona jest dezynfekcja. Do środy 14 października zawieszono planowane przyjęcia do oddziałów: ginekologiczno-położniczego, ortopedycznego, wewnętrznego i reumatologicznego. Chirurgia i kardiologia już wróciły do pracy po ubiegłotygodniowym wstrzymaniu przyjęć.

W szpitalu w Przeworsku ognisko wirusa pojawiło się na oddziale geriatrii, gdzie stwierdzono 21 przypadków zakażenia. 7 z nich wykryto wśród personelu medycznego, pozostałych 14 stwierdzono u pacjentów. Przyjęcia na oddział zostały wstrzymane. W Szkole podstawowej w Wólce Pełkińskiej wprowadzono w zeszłym tygodniu hybrydowy system nauczania – 2 klasy skierowano na edukację zdalną. Również Przedszkole Miejskie nr 10 w Jarosławiu zdecydowało o wprowadzeniu w jednej z grup zajęć na odległość. Do 16 października na nauczaniu zdalnym jest też jedna z klas LO mistrzostwa sportowego w Jarosławiu. Zespół Szkół w Zarzeczu w powiecie przeworskim przekazał informację o zawieszeniu zajęć w klasie pierwszej.

 

Nowe zasady w przestrzeni publicznej

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu z dniem 10 października żółtej strefy na terytorium całego kraju. Wiąże się to z pojawieniem kolejnych obostrzeń. Zakrywanie ust i nosa stało się obowiązkowe w całej przestrzeni publicznej, zarówno w pomieszczeniach, jak i na powietrzu. Z tego obowiązku zwolnione są osoby posiadające zaświadczenie lekarskie, które trzeba okazać w trakcie kontroli. Jak wskazuje Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka, zaświadczenie obowiązuje osoby z zaburzeniami psychicznymi – osoba, która odmówi zakrycia ust i nosa będzie musiała posiadać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa – przekazuje rzecznik. Za posługiwanie się w tym wypadku fałszywym zaświadczeniem może grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności. Osoby, które uporczywie nie chcą dostosować się do wprowadzonych przepisów, mogą pomimo odmowy przyjęcia mandatu, otrzymać karę administracyjną od Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Jej wysokość może wynosić nawet 30 tys. zł.

Tylko w sobotę podkarpaccy policjanci wypisali za brak maseczki 60 mandatów oraz 80 wniosków do sądu o ukaranie. Nowe ograniczenia nałożono również na lokale, w których na 1 osobę przebywającą wewnątrz musi przypadać 4 metry kwadratowe powierzchni. Lokale muszą być zamknięte przed 22 i nie mogą udostępniać miejsca do tańczenia. Od 17 października imprezy okolicznościowe w strefach czerwonych mogą zgromadzić maksymalnie 50 osób. W pozostałej części kraju ich liczbę ograniczono do 75. Od czwartku w sklepach, aptekach i drogeriach mają powrócić godziny dla seniorów. Między godziną 10 a 12 zakupy będą mogli robić wyłącznie klienci powyżej 60 roku życia. Policja przypomina, że w tej trudnej sytuacji nie chodzi o ilość mandatów, czy wniosków o ukaranie. Chodzi natomiast o odpowiedzialne zachowanie, od którego zależy bezpieczeństwo nasze i innych.

Red