Budowali i programowali roboty

We wtorek, 23 stycznia, odbyła się VII edycja Jarosławskiego Konkursu Budowy i Programowania Robotów „Mój Robot 2024”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 7 w Jarosławiu.

 

W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 27 drużyn ze szkół z Leżajska, Rzeszowa, Muniny oraz wszystkich jarosławskich szkół podstawowych – łącznie 54 zawodników w 3 kategoriach wiekowych.

Roboty przygotowane przez poszczególne zespoły rywalizowały w trzech konkurencjach: wyścigu, zadaniu w labiryncie oraz sumo, polegającym na wypchnięciu przeciwnika z koła. Warto dodać, że roboty nie mogły przekraczać dopuszczalnych wymiarów i wagi – przed przystąpieniem do rywalizacji każdy robot został zważony i zmierzony. Rozgrywki wywoływały wiele emocji i trwały w sumie kilka godzin. Tuż po nich, a przed ogłoszeniem wyników, z krótkim wykładem na temat języków programowania wystąpił Maciej Polański z ZSP nr 2 w Leżajsku. Podczas konkursu organizatorów wspierali rodzice i absolwenci szkoły, którzy czuwali nad sprawnym przebiegiem turnieju.

Jeśli chodzi o wyniki, to w kategorii klas I-III najlepszy okazał się zespół „Dwójeczki” z SP nr 2 w Jarosławiu, II miejsce zajęły „Szybkie Wilki” z SP nr 7 w Jarosławiu, a III – „Piłkarze XD” z SP nr 7 w Jarosławiu. W kategorii klas IV-VI I miejsce zajęła drużyna „Kawasaki” z SP nr 7 w Jarosławiu, II – „Dzikie Siódemki” z SP nr 7 w Jarosławiu, a III – „Jedenastka” z SP nr 11 w Jarosławiu. W kategorii klas VII-VIII I miejsce zajęły „Owocki.exe” z SP nr 7 w Jarosławiu,

II – „Kapibara” z SP nr 2 w Leżajsku, a III – „Warzywa.exe” z SP nr 7 w Jarosławiu.

Nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczali: dyrektor SP nr 7 w Jarosławiu Barbara Januszkiewicz, nauczycielka matematyki i informatyki w SP 7, główny organizator i pomysłodawca konkursu Anna Zielińska oraz zaproszeni goście: podkarpacka Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju i Wsparcia Edukacji Marek Kondziołka, dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Jarosławia Renata Chlebowska oraz dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Oddział w Przemyślu Zbigniew Hamielec.

Konkurs został objęty patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta Jarosławia.

DP/fot. D. Prokuska, W. Prokuski