AZS pływaniem stoi

Uczelniany Klub Sportowy AZS w Jarosławiu kojarzy się kibicom przede wszystkim z koszykówką. Tymczasem w tym wielosekcyjnym klubie spore sukcesy i bardzo prężnie działa również sekcja pływacka, której zawodnicy rywalizują zarówno na arenie wojewódzkiej jak też ogólnopolskiej.

 

Sekcja pływacka przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu działa od 2010 roku. Jej inicjatorem powstania jest prezes AZS-u Artur Świątek. Aktualnie zrzesza blisko 80 zawodników, w tym 25 kobiet i 54 mężczyzn. – W bieżącym utworzyliśmy także zawodową sekcję tzw. Mastersów. Zapisało się do niej 11 osób – mówią działacze AZS-u. Do Mastersów dołączył między innymi triathlonista Michał Kiełboń z Przeworska, który może pochwalić się kilkoma znakomitymi osiągnięciami: tytułem Mistrza Polski Lekarzy w Półmaratonie Gniezno 2017, tytułem Mistrza Polski Lekarzy Triathlon Sprint Sandomierz 2017, tytułem wicemistrza Polski Lekarzy w Triathlonie Olimpijskim Frydman 2018, a także pierwszym miejscem w Triathlonie Radymno 2019 i drugim miejscem w Triathlonie Kraśnik 2020.

 

Wykwalifikowana kadra

 Najzdolniejsza młodzież z terenów miasta i okolic w AZS trenuje pod okiem wykwalifikowanej kadry, doświadczonych trenerów. Nad formą pływaków pracują: Janusz Gondek, Mateusz Leja, Katarzyna Łaszkiewicz, Waldemar Woźniak oraz trener i dietetyk Maryna Baj. – Nasz klub szkoli zawodników w wieku 12 lat i starszych. Musimy podkreślić nieocenioną pomoc rodziców, którzy większości sami finansują zajęcia oraz wyjazdy i starty dzieci. Pomagają nam też sponsorzy oraz bezinteresowni darczyńcy. Dziękujemy wszystkim zarówno za pomoc finansową jak i za mentalne wsparcie – podkreślają w AZS.

 

Medalowe sukcesy już są

 W ostatnim czasie jarosławscy „akademicy” uczestniczyli w Letnich Mistrzostwach Podkarpacia, które odbywały się w Dębicy. Nasi reprezentanci zaznaczyli tam swoją obecność wieloma medalami i rekordami. Prawdziwym pogromcą w sześciu wyścigach stał się Fabian Brożyniak, który zdobył 6 złotych krążków i został najlepszym zawodnikiem mistrzostw w swojej kategorii wiekowej. Należy dodać, że Fabian jest wielokrotnym rekordzistą oraz członkiem kadry wojewódzkiej, należy do najlepszych młodych pływaków w Polsce. Po raz pierwszy na mistrzostwach zawodnicy AZS-u walczyli również w 8 wyścigach sztafetowych, rywalizując z najlepszymi drużynami naszego okręgu. Grupa licząca w sumie 28 osób, była czwartym najliczniejszym zespołem na tych zawodach. – Medale dla zdobywali Fabian Brożyniak 6 złotych, Anna Dworak 1 srebrny Amador Gil 2 srebrne, Bartosz Gondek 1 brązowy, Filip Krzanowski 1 brązowy oraz Ignacy Ożga 1 brązowy. Zapraszamy w nasze szeregi   ambitną młodzież, która zawodowo chciałaby uprawiać tą piękną dyscyplinę. Oczywiście zachęcamy do współpracy firmy, które chciałby się za naszym pośrednictwem promować – podsumowują w jarosławskim klubie.