Apel o anielską cierpliwość. Rozpoczyna się przebudowa Tarnowskiego

Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch informował w ubiegłym tygodniu o podpisaniu umowy na remont ul. Tarnowskiego. Zadanie obejmuje nie tylko odbudowę drogi ale też całkowitą przebudowę infrastruktury. Będzie kosztować 16 mln zł i ma potrwać co najmniej półtora roku. Prace niedługo ruszą, a burmistrz prosi o cierpliwość i wyrozumiałość.

Umowa podpisana. Lada dzień zaczną się prace. (fot. UM Jarosławia).

Głównym celem inwestycji jest uporządkowanie gospodarki ściekowej w ciągu ulicy Jana Tarnowskiego poprzez rozdział kanalizacji ogólnospławnej oraz odbudowa drogi z budową skrzyżowania. Przeznaczona do przebudowy ulica jest częścią drogi wojewódzkiej i pełni rolę głównego połączenia z miejscowościami leżącymi po drugiej stronie Sanu. W godzinach szczytu przejazd od ronda w Szówsku do skrzyżowań w centrum Jarosławia to jazda w korku. Gdy ruszy remont będzie jeszcze gorzej. Tym bardziej, że układ komunikacyjny tej części miasta nie pozwala na zorganizowanie w sąsiedztwie objazdów, które zmieściłyby wszystkie pojazdy korzystające wcześniej z ul. Tarnowskiego. Rozwiązaniem będzie skierowanie przynajmniej części z nich na obwodnicę. To wiąże się z nadłożeniem drogi. Jak informują w Ratuszu organizacja ruchu w czasie remontu jest jeszcze uzgadniana, a jaka będzie określi wykonawca, bo zgodnie z umową jest to jego zadanie. – Jakoś sobie tego nie wyobrażam. Dopiero będzie cyrk – komentują kierowcy. Proszący o cierpliwość burmistrz też ma świadomość, że będzie nerwowo z przejazdem.

W ramach przebudowy ul. Tarnowskiego zrealizowane zostaną: budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w pasie drogowym, budowa kanalizacji grawitacyjnej, deszczowej i wodociągowej poza pasem drogowym, odbudowa drogi w pasie drogi wojewódzkiej, przebudowa skrzyżowania ulicy Tarnowskiego i Placu Mickiewicza poprzez budowę ronda z dojazdami, nowa konstrukcja jezdni i chodników, nowa infrastruktura energetyczna, teletechniczna, gazowa i wodno-kanalizacyjna. Zanim te prace zostaną rozpoczęte konieczne będzie zerwanie nawierzchni drogi i usunięcie funkcjonujących obecnie sieci. Rok temu wartość inwestycji szacowano na 14 mln 330 tys. złotych. Wartość dofinansowania z Rządowego Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych wyniosła 13 mln 613 tys. złotych. Umowę z wykonawcą podpisano na kwotę 16 mln zł, czyli wkład miasta musi być większy.

Przejeżdżającym ulicą w czasie remontu, który niebawem się zacznie życzymy cierpliwości.

erka