Rola strażaków ochotników powinna być wzmacniana

– W ciągu ostatnich tygodni toczy się szeroka dyskusja na temat zmian ustawowych dotyczących strażaków ochotników, zaproponowanych przez większość rządzącą. Jako ludowcy wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec tych zmian, które nieuchronnie prowadzą do utraty podmiotowości Ochotniczych Straży Pożarnych – mówił Mieczysław Kasprzak, poseł RP podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 26 maja przed remizą OSP w Koniaczowie.

 

Zdaniem posła jedną z najważniejszych negatywnych zmian, które zostały zaproponowane w ostatnim czasie jest podział OSP na te oddziały, które utworzą Jednostki Operacyjno-Techniczne, które mają wyszkolonych strażaków oraz posiadają drogi specjalistyczny sprzęt i na te biedniejsze, które pełnią ważne funkcje edukacyjne, kulturalno-oświatowe i prewencyjne.

– Te drugie nie będą mogły być finansowane przez samorząd gminny na dotychczasowych zasadach, chociaż są matecznikiem tradycji w środowisku lokalnym. Takie zapisy w ustawie mogą skutkować upadkiem około 10 tysięcy spośród 16 tysięcy OSP w całym kraju – przekonywał poseł.

Ponadto M. Kasprzak zauważył, że ustawa w sprawie dodatku do emerytur jest dużo mniej korzystna, niż ta przejęta jednogłośnie przez senat w 2020 r. czy też zaproponowana przez samych strażaków w projekcie obywatelskim popartym przez 212 tysięcy obywateli w 2018 r. Jego zdaniem w ustawie nie wskazano rozwiązań dla wielu ważnych problemów zgłaszanych przez strażaków ochotników tj. utrudnienia w rozliczeniach finansowych, wysokie taryfy za energię elektryczną oraz brak jakiejkolwiek możliwości zwrotu ponoszonego VAT na zakup sprzętu na cele ochrony przeciwpożarowej.

– Jako ludowcy zawsze staliśmy na straży rozwoju małych Ojczyzn, dbając o organizacje i stowarzyszenia budujące wspólnotę życia na wsi. OSP są integralną częścią polskiej wsi i rola strażaków ochotników powinna być wzmacniana, a nie osłabiana – mówił stanowczo M. Kasprzak.

 

EK