O obrzędowości regionu przeworskiego w Galerii „Magnez” opowiadała Katarzyna Ignas.

Podróż w przeszłość podczas przeworskiej Nocy Muzeów

W minioną sobotę muzea w całej Polsce otworzyły się na nocne zwiedzanie. Również przeworskie muzeum przygotowało tego wieczoru szereg atrakcji.

 

Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia wystawy pokonkursowej XX edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Współcześni rycerze Św. Floriana” w Muzeum Pożarnictwa. W Pałacu Lubomirskich odbył się koncert kameralny w wykonaniu laureatek I Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna – Pauliny Makarowskiej (sopran) oraz Ewy Orawskiej (fortepian). Ciekawostką dla zwiedzających była obecność członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”. Panie i panowie w strojach z epoki majestatycznie przechadzali się po parku, chętnie fotografując się z gośćmi muzeum. Można było wręcz mieć wrażenie, jakby przeniosło się w czasie.

Oprócz zwiedzania stałych ekspozycji we wnętrzach Pałacu Lubomirskich czy Muzeum Pożarnictwa, w Domku Ogrodnika odbywała się wystawa plenerowa instalacji doktorantów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego pn. „Spekulacje”. W ramach „Pokazu jednego eksponatu” do obejrzenia była Księga cechu szewskiego miasta Przeworska z lat 1622-1740 przekazana jako depozyt Burmistrza Miasta Przeworska. W Galerii „Magnez” można było z kolei wiele dowiedzieć się z wystawy etnograficznej pn. „Od Wstępnej Środy do Zielonych Świątek – obrzędowość wiosenna regionu przeworskiego”, o której na miejscu opowiadała etnograf Katarzyna Ignas, pomysłodawca wystawy.

Pogoda sprzyjała zwiedzaniu i chętnych nie brakowało, nawet w późnych godzinach nocnych.

DP