Lochy odkrywają coraz więcej

Wracamy do tematu podziemnych tuneli, których fragment odkryto przypadkiem w sąsiedztwie kościelnego muru podczas prac związanych z przebudową oraz remontem drogi wojewódzkiej 835.

 

Odkrycie rozpaliło na nowo wyobraźnię pasjonatów historii oraz mieszkańców miasta. Na Facebook’u powstała nawet strona dla zainteresowanych tematem: „Kańczuckie Lochy – Przeszłość dla Przyszłości”. Jak informują prowadzący stronę, odkryty podczas prac spory fragment tunelu prowadzi w stronę budynku kina. Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne lochy są częściowo zamulone, ale nie zniszczone. Szybko pojawiły się pomysły, że lochy mogą zostać atrakcją turystyczną miasta, podobnie jak stało się to już w Rzeszowie, Jarosławiu, czy ostatnio w Przemyślu. Prowadzący stronę mają nadzieję, że w przyszłości tak właśnie się stanie.

Przypomnijmy, że według podawanych ustnie z pokolenia na pokolenie opowiadań, sieć podziemnych tuneli miała powstać w XVI wieku i rozciągać się pod dość sporą powierzchnią miasta. Inna teoria to ta, w której lochy uważa się po prostu za rozbudowany w celach kupieckich system piwnic pod kamienicami.

 

Krok po kroku

Całkiem niedawno grupa osób zafascynowana historią kańczuckich lochów odbyła ok. 30 metrowy spacer podziemną Kańczugą pod drogą wojewódzką nr 881 i dotarła w okolice tzw. Małpiego Gaju przy Rynku w ścisłym centrum miasta. Swoją podróż udokumentowali zdjęciami.

Na jednym z nich widać obecnie zasypane przejście, którym można pójść dalej. Wstępnie planowane jest udrożnienie zasypanego przejścia odpowiednimi narzędziami i spacer o kolejne 30, może 50 metrów. Cały czas zgłaszają się też kolejne osoby, które posiadają informacje bądź sugestie na temat lochów i chcą się nimi podzielić. W ten sposób zostały m.in. wytypowane kolejne miejsca, gdzie można kontynuować poszukiwania, a do których wejścia znajdują się na prywatnych posesjach.

 

Konserwator „na tak”

W ubiegłym tygodniu radna Anna Siewierska przedstawiła również odpowiedź na złożony przez siebie wniosek o udzielnie informacji publicznej w celu poinformowania o dotychczasowym działaniu oraz planach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.

Z pisma dowiadujemy się że Pani konserwator Beata Kot zleciła przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych oraz zabezpieczenia ceglanego tunelu. Mam nadzieję, że uda się przeprowadzić badanie geo-radarowe w obrębie obecnego odkrycia, co pozwoliłby na udokumentowanie podziemnych kańczuckich tuneli – poinformowała radna zapraszając jednocześnie do zapoznania się bliżej z pismem, które opublikowała w swoich mediach społecznościowych.

DP/fot. FB/Kańczuckie Lochy – Przeszłość dla Przyszłości