Miłośnicy Jarosławia proponują spacer po mieście

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia zaprasza na spacer po Jarosławiu z przełomu wieków XIX i XX razem z najnowszą publikacją stworzoną przez członków stowarzyszenia. Wycieczka po mieście z przewodnikiem „Do zobaczenia w Jarosławiu!”, może okazać się bardzo ciekawa.

 

Przewodnik powstał dzięki projektowi dofinansowanemu ze środków Województwa Podkarpackiego. Są w nim ciekawe teksty, zdjęcia współczesne i archiwalne, zadania do samodzielnego wykonania i mapy z trasą spaceru. – Jest to pomysł na spędzenie wolnego czasu w kreatywny sposób, propozycja dla najmłodszych, ale także dla całych rodzin. Spacer zaproponowany w przewodniku zaprojektowany został tak, by umożliwić naukę poprzez zabawę oraz zdobywanie informacji samodzielnie. Daje to większą satysfakcję i ułatwia zapamiętywanie faktów – wyjaśnia Łukasz Zagrobelny, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Twórcy przewodnika zachęcają do oderwania się od współczesności i przejścia w świat wyobraźni. Wtedy wycieczka po Jarosławiu przyniesie niezapomniane przeżycia. –Wyobraźmy sobie dawny Jarosław, taki sprzed 120 lat. Reprezentacyjne fasady eklektycznych i secesyjnych kamienic, zachwycające w formie detale architektoniczne, monumentalne gmachy użyteczności publicznej, ulica utrzymana w należytym porządku, pełna zieleni i przechodniów. W święta panie w wytwornych toaletach, towarzyszący im eleganccy i zadbani panowie. Na jarosławskim corso tętni życie. Dzieci biegają wesoło lub oglądają z zaciekawieniem witryny sklepowe, zaaranżowane z wielkim smakiem i gustem. Dorośli idą niespiesznie, wyłapując z tłumu znajomych, kłaniając się, wymieniając uprzejmości. Spełniają cotygodniowy rytuał. Przy kawiarnianych stolikach uwijają się kelnerzy. W dni powszednie widać przejeżdżające wozy. Chodnikiem sunie tłum, każdy podąża w swoim kierunku, by załatwić swoją sprawę. Wśród tego tłumu bez trudu można rozpoznać wiejskie kobiety, które przyjechały na targ handlować lub zrobić niezbędne sprawunki. Wyróżnia się także wojskowy w mundurze i grupa hałaśliwych chłopców w gimnazjalnych mundurkach – zachęcają twórcy publikacji, która poprowadzi po Jarosławiu w czasach, gdy miasto ożyło na nowo. Przełom XIX i XX wieku to czas rozwoju miasta związany z decyzją o umieszczeniu w nim jednego z największych garnizonów wojskowych w Galicji. To czas prosperity. Powstają kompleksy koszar, nowe kamienice, gmachy, szkoły, wytyczane są ulice.

Z przewodnikiem w ręku łatwiej możemy przenieść się w tamte czasy. Można go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej SMJ: www.smj.jaroslaw.pl.

Publikacja powstała w ramach partnerskiego projektu Do zobaczenia w Jarosławiu! zrealizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia w partnerstwie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

erka