Wizualizacja ronda u zbiegu ulic Ignacego Kraszewskiego i Pełkińskiej w Jarosławiu.

Budowane rondo ma już imię

Rada Miasta Jarosławia przychyliła się do wniosku jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” i budowanemu jeszcze rondu u zbiegu ulic Ignacego Kraszewskiego i Pełkińskiej nadał imię Michała Zielińskiego, żołnierzowi i nauczycielowi jarosławskiej szkoły muzycznej znanemu jako twórca piosenki „Serce w plecaku”.

 

Uroczyste nadanie imienia ma odbyć się jeszcze w październiku na oddanym już do użytku rondzie. Według zapewnień Waldemara Palucha, burmistrza Jarosławia zakończenie całej inwestycji, jaką jest przebudowa ul. Kraszewskiego planowane jest na 15 października.

Stowarzyszenie argumentowało wniosek o nadanie imienia tym, że w sąsiedztwie skrzyżowania był dom rodzinny żołnierza, muzyka i wychowawcy.

Michał Zieliński znany jest przede wszystkim jako autor piosenki żołnierskiej pt. „Serce w plecaku”. Utwór został wykorzystany w zrealizowanym w 1946 r. filmie „Zakazane piosenki”. – Zielińskiego kojarzymy z tą jedną piosenką, a był on autorem wielu wierszy. Był wszechstronny poetycko. W 1944 napisał i wystawił komedię muzyczną „Partyzanci w niebie”. Skomponował dużą ilość utworów muzycznych oraz napisał wiele tekstów piosenek. Pozostawił trzynaście brulionów utworów, np. cykl „Piosenki i wiersze różne”, zapiski, teksty wierszy z okresu przedwojennego, notatki osobiste, teksty różnych wierszy, maszynopisy okolicznościowe, upamiętniające miejsca walk i straceń na terenie powiatu i miasta Jarosławia – wyjaśnia Jerzy Czechowicz ze Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”. – Jego dom rodzinny stał w miejscu, gdzie dzisiaj mamy Biedronkę – dodaje. Wniosek o nadanie imienia złożono jeszcze w ubiegłym roku. Ze względu na przebudowę ul. Kraszewskiego i budowę ronda rozpatrzono go teraz, gdy prace są na ukończeniu.

Michał Zieliński urodził się 15 września 1905 r. w Jarosławiu, ukończył szkołę wydziałową przy ul. Spytka, w 1926 r. zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego, został skierowany do 3 Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu jako zawodowy orkiestrant. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie w walkach II Armii WP. Po II wojnie światowej wrócił do Jarosławia, pracował jako nauczyciel i wychowawca w jarosławskiej szkole muzycznej. Zmarł 14 października 1972 r.

Historia przeboju „Serce w plecaku” wydaje się być bardzo banalna. Zieliński w 1933 r. wziął udział w konkursie poetyckim ogłoszonym przez gazetę „Żołnierz Polski”, a następnie skomponował do swojego tekstu melodię. „Serce w plecaku” okazało się być żołnierskim szlagierem podczas II wojny światowej. Jarosław uhonorował jarosławianina tablicą upamiętniającą poetę, żołnierza i wychowawcę w 1983 r. umieszczoną na budynku dawnego Klubu Garnizonowego przy ul. Grunwaldzkiej, a w 2013 r. M. Zieliński włączony został do panteonu wybitnych osobowości Jarosławia w kamienicy Attavantich. W październiku mija 50. rocznica śmierci Michała Zielińskiego.

W nazwach ulic i placów Jarosławia jest już ul. Zielińskiego, ale jak wynika z danych miejskich jej patronem jest Zygmunt Zieliński. Patronem ronda będzie Michał.

– Autor piosenki „Serce w plecaku” nie jest związany rodzinnie z Zielińskimi od Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich. Natomiast patron ulicy gen. Zygmunt Zieliński oraz uhonorowany w najbliższym czasie tablicą pamiątkową Jacek Zieliński, współtwórca Sokoła w Jarosławiu i profesor gimnazjum byli powiązani z fundatorami – wyjaśnia J. Czechowicz.

erka/ Fot. UM Jarosławia