Uroczystości pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Jarosławiu.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

W czwartek, 1 września pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa przy ul. Słowackiego w Jarosławiu, odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W Przeworsku hołd bohaterom tamtych wydarzeń oddano na przeworskim cmentarzu.

Uroczystości na przeworskim cmentarzu. Fot. UM.

Zgodnie z tradycją uroczystości rozpoczęły się zapaleniem znicza oraz włączeniem syren alarmowych tuż przed 4.45 – godziną, o której 1 września 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Hołd walczącym i poległym oddali mieszkańcy Jarosławia i okolic.

Następnie o godzinie 12.00 nastąpiło podniesienie flagi i odśpiewanie hymnu narodowego. Głos zabrał burmistrz Waldemar Paluch, który w swoim przemówieniu nadmieniał, że należy pamiętać o przeszłości i wyciągać z niej naukę dla teraźniejszości. Przypomniał, że pokój wolność i demokracja nie zostały nam dane na zawsze.

– O te wartości musimy dbać każdego dnia, każdy z nas z osobna i wszyscy razem jako wspólnota. Nie wolno nam godzić się na przejawy ekstremizmu, nacjonalizmu i totalitaryzmu w żadnym zakątku świata. Bo wolność musi być zawsze lepsza od niewoli, demokracja od dyktatury szacunek jest lepszy od propagandy, zaufanie od nieufności a solidarność od egoizmu – mówił W. Paluch.

Podczas uroczystości ppor. Maciej Kołodziej odczytał Apel Pamięci, a bohaterstwo obrońców uczczono salwą honorową. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystości odbywały się przy udziale asysty wojskowej, pocztów sztandarowych, młodzieży jarosławskich szkół oraz harcerzy ZHP. Na zakończenie odegrany został utwór „Śpij kolego”.

W Przeworsku, by uczcić bohaterów tamtych wydarzeń, z-ca burmistrza Wojciech Superson, sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska oraz przedstawiciel przeworskich kombatantów Tadeusz Gołdasz zapalili znicze i złożyli symboliczne róże na mogile Żołnierza z 1939 roku, grobach Nieznanych Żołnierzy oraz mogiłach Żołnierzy Kampanii Wrześniowej. Wspólnej modlitwie i wspomnieniom przewodniczyli jak co roku niezastąpieni Harcerze z Kresów na czele z hm. Agnieszką Bernacką.

 

EK