100-lecie OSP w Rozborzu Długim

Ochotnicza Straż Pożarna w Rozborzu Długim ma już 100 lat. W niedzielę, 11 lipca strażacy wraz z mieszkańcami i samorządowcami świętowali ten wyjątkowy jubileusz. Była Msza święta, symboliczny przemarsz, przekazanie sztandaru, nadanie odznaczenia oraz wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych strażaków.

 

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozborzu Okrągłym, podczas której bp. Edward Białogłowski dokonał poświęcenia sztandaru. Następnie strażacy udali się na plac remizy OSP w Rozborzu Długim, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam odbyło się złożenie raportu, podniesienie flagi państwowej na maszt, uczczenie minutą ciszy wszystkich poległych strażaków oraz przekazanie sztandaru.

– Przekazanie sztandaru nadanego w setną rocznicę działalności będzie dla nas ważnym wydarzeniem, które trwale zapisze się historii zarówno naszej jednostki, jak i całej miejscowości Rozbórz Długi. Sztandar to symbol wspólnego działania dla dobra całej społeczności. Wyraża strażacką tradycję oraz gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy ludziom będącym w potrzebie – mówił Andrzej Pilch, naczelnik OSP w Rozborzu Długim.

Wydarzenie było również doskonałą okazją do wręczenia medali i odznaczeń oraz wbicia pamiątkowych gwoździ. Uroczystość uświetniała Orkiestra Dęta z Rokietnicy pod batutą kapelmistrza Adama Potocznego. Dowódcą uroczystości był druh Piotr Szczepanik, zastępca naczelnika OSP w Rozborzu Długim. Najważniejsze wydarzenia z historii jednostki przybliżył druh A. Pilch. Przedstawił również pomysł zorganizowania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Akt fundacji sztandaru odczytała Danuta Makowiecka, przewodnicząca honorowego komitetu fundacji sztandaru.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, duchowieństwa, służb mundurowych, w tym poczty sztandarowe OSP z okolicznych miejscowości.

Jednostka OSP w Rozborzu Długim ma wieloletnią tradycję. Jej początki sięgają 1921 roku. Na przestrzeni lat zmieniały się nie tylko metody działania, ale również sprzęt. Obecnie jednostka liczy czterdziestu strażaków, w tym pięciu członków honorowych i dwóch wspierających. Najstarszy strażak ukończył w tym roku 91 lat, a najmłodszy 20.

 

EK