Żywa lekcja historii

W niecodziennej oprawie sal kinowych ,,Kina na biegunach” w Galerii Stara Ujeżdżalnia odbyła się ,,Żywa lekcja historii” zorganizowana przez nauczycielki historii z Zespołu Szkół Innowacyjnych.

 

„Żywa lekcja historii” odbyła się z inicjatywy Joanny Bojarskiej i Grażyny Gamracy. Na ich zaproszenie do Jarosławia przyjechali wyjątkowi goście: Stanisław Wnorowski, prezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział w Rzeszowie i Franciszek Batory, świadek historii, brat majora Józefa Batorego-członka IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość, zamordowanego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim.

Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewaniem hymnu. Uczestników spotkania powitał Łukasz Piś, dyrektor Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Zaproszeni goście opowiedzieli niezwykle poruszające historie. – Pan Stanisław (syn Alicji Wnorowskiej-bohaterki z Przemyśla, która została aresztowana przez UB) przyszedł na świat w więziennej celi 22 kwietnia 1947 r. Z kolei pan Franciszek, był świadkiem procesu, w którym skazano jego brata i żołnierzy IV Zarządu WiN. W pięknych słowach zwrócił się on do młodzieży z prośbą o budowanie w sercu najtrwalszego pomnika pamięci wszystkich Żołnierzy Niezłomnych – mówią organizatorzy tego wydarzenia.

Młodzież z ZSI w podziękowaniu za to spotkanie przygotowała akademię, podczas której przypomniano fragmenty listów, słowa roty żołnierzy Armii Krajowej i pieśni o Żołnierzach Niezłomnych.

 

Opr. EK