W murach kamienicy Orsettich zabrzmiał zapomniany XVII-wieczny poemat

27 października w Wielkiej Izbie kamienicy Orsettich w Jarosławiu odbył się koncert muzyków z jarosławskiego stowarzyszenia Muzyka Dawna. Artyści po raz pierwszy zaprezentowali poemat „Lament żałosny na straszliwy pożar sławnego miasta Jarosławia” powstały w 1625 roku autorstwa Wawrzyńca Chlebowskiego.

 

Premierowe wykonanie lamentu było zwieńczeniem tegorocznej edycji jarosławskiego festiwalu historycznego Trzy Bramy poświęconemu miastu w okresie rozkwitu XVI i XVII wieku, nazywanym często jarosławskim „Złotym Wiekiem”.

Nie tak dawno udało się nam dotrzeć do całości utworu, którego egzemplarz jest przechowywany w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. O istnieniu poematu wiedzieliśmy ze starych opracowań dotyczących literatury w okresie staropolskim. Pojedyncze cytaty pojawiały się w dawnych zapiskach prasowych. Próby umuzycznienia poematu okazały się ciekawe, ale trudne. Wiersz pierwotnie nie powstał jako dzieło przeznaczone do śpiewania. Chcieliśmy jednak, by prezentacja nie polegała po prostu jako recytacja tekstu – relacjonuje członek stowarzyszenia ,,Muzyka dawna” Piotr Wawrzkiewicz. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich dzięki dotacji ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

DB/Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich