Uczeń ZSTiO z medalem od ministra edukacji

Filip Piękoś, uczeń klasy trzeciej technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał medal Ministra Edukacji i Nauki. Filip w zamian na klapę marynarki ministra wpiął znak zastrzeżony przez Urząd Patentowy RP #Zhelta – nazwę klawiatury bezdotykowej ze specjalnym programem mającym na celu ułatwienie życia osobom sparaliżowanym.

 

Młody chłopak na co dzień kształci się w zawodzie technik programista, a mimo młodego wieku może się pochwalić wielkim sukcesem. Konstruktor jest autorem personalizowanej, programowalnej klawiatury ZHELTA K6 przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych z całkowitym niedowładem kończyn dolnych i górnych. Urządzenie podłącza się do komputera, telewizora, smartfonu, tabletu, itd. Zawiera 6 elementów czynnych, a ich funkcje można dostosować do indywidualnych wymagań użytkownika. Dodatkowo wyświetlacz OLED wbudowany w klawiaturę umożliwia podgląd aktualnie wprowadzonego oprogramowania, funkcji klawiszy lub dowolnych informacji.

 

Filip za ten wynalazek otrzymał drugie i trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie naukowym Regeneron ISEF Dallas w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy bardzo dumni z naszego ucznia – zaznacza nauczyciel przedmiotów zawodowych i opiekun naukowy Artur Tutka. – To urządzenie może zmienić życie osobom szczególnie dotkniętym przez los – dodaje.

O osiągnięciach Filipa pisaliśmy wielokrotnie na łamach Gazety Jarosławskiej.

 

DB/Fot. ZSTiO Jarosław