Uczcili Ich pamięć Apelem Poległych

W niedzielę, 17 września, w Gminie Przeworsk uczczono pamięć ofiar walczących o wolność podczas II wojny światowej.

 

„Odeszli… i tylko cisza po nich…” pod takim hasłem młodzież Szkoły Podstawowej w Ujeznej zaprezentowała montaż słowno-muzyczny z tej okazji. Zgromadzeni w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Ujeznej modlili się w intencji Ojczyzny podczas mszy świętej koncelebrowanej przez ks. Jana Sowę, ks. Kazimierza Jaremę oraz ks. prałata Stanisława Stęchłego.

Na miejscowym cmentarzu przy mogile ofiar II wojny światowej odbył się Apel Poległych. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego i wciągnięcia Flagi Polski na maszt. W tym wyjątkowym dniu okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec i sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Następnie został odczytany Apel Poległych przez por. Krzysztofa Machaja z 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dywizjonu Józefa Ludwika Zająca w Jarosławiu, a Wojskowa Kompania Honorowa pod dowództwem ppor. Łukasza Kuski oddała salwę honorową. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty przy mogile ofiar II wojny światowej.

Uroczystość uświetniły w sposób szczególny poczty sztandarowe: 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dywizjonu Józefa Ludwika Zająca w Jarosławiu, Wsi Ujezna, szkół podstawowych z terenu Gminy Przeworsk, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ujeznej oraz Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk z siedzibą w Świętoniowej z kapelmistrzem Mikołajem Bukowińskim.

DP/UG Tryńcza