Teleporady zostaną na dłużej?

Odkąd w kraju ogłoszono stan pandemii dostęp od lekarzy stał się dla pacjentów nieco utrudniony. Tradycyjne wizyty w zdecydowanej większości zastąpiły tzw. teleporady. Mieszkańcy pytają, kiedy i czy w ogóle sytuacja wróci do normalności. Niepokoi ich zwłaszcza nadchodzący wielkimi krokami sezon infekcji, a co za tym idzie, konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej…

Zastępca dyrektora SP ZOZ w Przeworsku, Janusz Szynal.

Większość z nas, co zrozumiałe, pewniej czuje się, gdy lekarz zbada go osobiście, niż udzieli porady przez telefon na podstawie krótkiego wywiadu i naszego opisu tego, co nam dolega. Pacjenci dopytują się więc, kiedy przychodnie będą działały tak, jak przed marcem? Może się jednak okazać, że nie nastąpi to szybko. Zapytaliśmy o to Janusza Szynala, zastępcę dyrektora ds. lecznictwa przeworskiego SP ZOZ oraz specjalistę chorób zakaźnych. Na przykładzie podlegających szpitalowi placówek w Zarzeczu i Żurawiczkach Dyrektor wyjaśnił, że pandemia wymusiła inny sposób organizacji pracy.

Podobnie jak inne ośrodki w kraju, staramy się prowadzić rejestrację pacjentów telefonicznie. Zwiększyliśmy ilość numerów telefonicznych w ośrodkach po to, aby lekarze oddzwaniający do pacjentów nie blokowali telefonów w rejestracji. Możliwa jest też rejestracja przez internet, do czego cały czas zachęcamy naszych pacjentów. Od wielu miesięcy zakład jest na to przygotowany, ponieważ w pełni udało się nam wprowadzić dokumentację elektroniczną. Teleporady mają umocowanie prawne. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach POZ. – mówi Janusz Szynal.

Dyrektor zaznacza, że większość problemów z jakimi zgłaszają się chorzy, udaje się rozwiązać bez potrzeby osobistego zgłoszenia się. Lekarz, opierając się na zebranym wywiadzie decyduje, czy zachodzi potrzeba badania pacjenta. W takim przypadku jest ustalana godzina wizyty w ośrodku.

Uważam, że nie będzie już powrotu do sposobu działania gabinetów POZ sprzed pandemii. Zbliża się okres jesienny i jak co roku przewidujemy wzrost zachorowań na grypę i przeziębienia – ocenia Zastępca Dyrektora, przy okazji apelując do wszystkich pacjentów, by zaszczepili się przeciw grypie.

Pierwsze szczepionki na sezon 2020/2021 już pojawiły się w aptekach. Nie ma lepszej profilaktyki przeciwgrypowej, niż szczepienie, a pacjenci muszą liczyć się z tym, że dostęp do lekarzy będzie utrudniony. Zarówno lekarze, jak i pacjenci muszą wykazać wiele dobrej woli, rozsądku i zrozumienia, aby w sposób bezpieczny dla wszystkich przetrwać okres wzmożonych zachorowań – mówi J. Szynal dodając, że w codziennej pracy lekarzom bardzo pomagają pielęgniarki, które zostały przeszkolone i mają uprawnienia do wypisywania recept. Mogą też samodzielnie realizować tzw. wizyty pielęgniarskie.

Jeśli natomiast chodzi o szczepienia, to Gminny Ośrodek Zdrowia w Zarzeczu na bieżąco prowadzi szczepienia ochronne zgodnie z kalendarzem szczepień. Doświadczeni lekarze kwalifikują małych pacjentów do szczepienia, biorąc również pod uwagę pandemię. Należy pamiętać, że przerwanie szczepień ochronnych mogłoby spowodować pojawienie się innych groźnych chorób zakaźnych i duże zagrożenie dla mieszkańców – dodaje na zakończenie nasz rozmówca.

DP