Święto Plonów w Gminie Przeworsk

W niedzielę, 20 sierpnia, rolnicy z Gminy Przeworsk podziękowali za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe w tym roku odbyły się w Świętoniowej. Od godzin porannych starostowie dożynek Helena Kapłon i Janusz Pieczko zapraszali mieszkańców Świętoniowej i okolic na Gminne Święto.

 

Dożynki Gminy Przeworsk rozpoczęły się uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świętoniowej, którą odprawił ks. proboszcz Leszek Dopart. Po mszy św. barwny korowód dożynkowy z 17 wieńcami, prowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Przeworsk oraz Zespół Mażoretek z Grzęski, przeszedł na boisko sportowe w Świętoniowej. Tam rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Wieńczarze zaprezentowali wieńce, na scenie odbył się Tradycyjny Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu gospodarzy KGW Świętoniowa. Starostowie przekazali na ręce Wójta Gminy Przeworsk Daniela Krawca chleb dożynkowy. Wójt skierował słowa podziękowania do wszystkich rolników za trud ich całorocznej pracy. Słowa uznania przekazali również Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Senator RP Mieczysław Golba oraz Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła. Całe wydarzenie obfitowało w moc atrakcji. Począwszy od przepięknie ozdobionych namiotów, gdzie ze swoimi smakołykami czekały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Przeworsk, aż po strefę rozrywki z atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wisłok”. Na scenie zaprezentowali się również lokalni artyści: Zespół „Mażoretki” z Grzęski, uczniowie Szkoły Podstawowej w Świętoniowej, Zespół Tańca Ludowego z Urzejowic, Zespoły Śpiewacze: „Grzęszczanie”, „Studzienczanki” oraz „Cantus” z Gorliczyny. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku przeprowadził dla mieszkańców konkursy z nagrodami, które wywołały wiele uśmiechu dobrej zabawy. Tradycją w Gminie Przeworsk jest organizowany podczas dożynek Przegląd Potraw Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich o „Złoty Garniec”, podczas którego wyłaniany jest przyszłoroczny gospodarz dożynek gminnych. Jak co roku, także w tym Wójt Gminy Przeworsk – Daniel Krawiec wręczył przewodniczącym kół upominki. W tym roku „Złoty Garniec” trafił do sołectwa Gorliczyna, która będzie gospodarzem Święta Plonów w 2024 r. W trakcie Święta Plonów trwał również „Piknik ze Sztuką” przygotowany przez Bank Pekao S.A. podczas którego została zorganizowana wystawa malarska, strefa dla dzieci, strefa relaksu oraz wspólne zdobienie okazałej donicy. Lokalni artyści namalowali na niej elementy charakterystyczne dla miejscowości. Zwieńczeniem tegorocznych dożynek był koncert gwiazdy wieczoru zespołu Beauty Plate oraz zabawa taneczna z Zespołem Silence.

Gminne Święto Plonów zostało zorganizowane przez Gminę Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz mieszkańców Świętoniowej.

A.S