Święta Plonów Miasta i Gminy Kańczuga

Tegoroczne podziękowania za zebrane plony rozpoczęły się 15 sierpnia podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Społeczności sołectw z terenu Miasta i Gminy Kańczuga przygotowały wieńce dożynkowe, które zostały poświęcone podczas uroczystych Mszy świętych w kościołach parafialnych. Tradycyjne Dożynki Wiejskie odbyły się m.in. w miejscowości Pantalowice, Rączyna, Siedleczka.

 

29 sierpnia to szczególny dzień dla rolników oraz ich rodzin z terenu Miasta i Gminy Kańczuga. To właśnie tego dnia odbyły się Miejsko–Gminne Dożynki w miejscowości Krzeczowice.

Powinno się być dobrym jak chleb, powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny – tymi słowami Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Andrzej Żygadło rozpoczął tegoroczne gminne święto plonów w miejscowości Krzeczowice.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą dziękczynną w kościele parafialnym

św. Andrzeja Boboli w Krzeczowicach, w trakcie której rolnicy i delegacje wieńczarzy z terenu gminy składali podziękowania za zebrane plony.

Po Mszy świętej uczestnicy dożynek barwnym korowodem dożynkowym prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Kańczugi, przemaszerowali na plac Centrum Informacji Kulturalnej w Krzeczowicach, gdzie na ręce gospodarza gminy – burmistrza Andrzeja Żygadło, starostowie dożynek – Magdalena Bogacz i Andrzej Grzebyk, przekazali poświęcony chleb, jako symbol tegorocznych plonów i urodzaju z przesłaniem, aby tego chleba nie zabrakło na żadnym stole w gminie.

Świetności obchodom święta plonów nadał przepięknie przygotowany przez społeczność Krzeczowic obrzęd dożynkowy, jako symbol kultywowania naszych regionalnych tradycji.

Burmistrz Andrzej Żygadło złożył gorące podziękowania wszystkim rolnikom i ich rodzinom za poświęcenie i wykonaną pracę.

Praca na wsi wymaga poświęcenia i niesie ze sobą ogromny trud, ale wymaga też od rolnika mądrości i zapobiegliwości, ziemia jest najświętszą i najważniejszą wartością dla rolnika, bo Ziemia nie da się oszukać. Praca na roli hartuje charakter, wzmacnia więzi rodzinne, pomaga dostrzegać piękno otaczającej przyrody, bo przecież to od pory roku oraz od pogody zależy, jaką pracę danego dnia rolnik podejmie. Kromka chleba symbolizuje wysiłek znacznej części społeczeństwa oraz ukazuje współpracę człowieka z człowiekiem – mówił A. Żygadło.

W obrzędzie dożynkowym udział wzięli przedstawiciele lokalnych zespołów a w szczególności zespół śpiewaczy „Krzeczowiczanki”, zespół wokalno-kabaretowy „Ala Babki, Ala Dziadki” oraz „Kapela Kańczucka”.

Regionalne wyroby kulinarne przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kańczuga, a swoje stoiska prezentowali również m.in. Nadleśnictwo Kańczuga, KPP w Przeworsku, OSP w Krzeczowicach, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, a także lokalni producenci żywności.

Nie zabrakło wielu atrakcji dla najmłodszych, także tradycyjnej zabawy dożynkowej, do której przygrywał zespół „NoTo”.

W trakcie dożynek można również było spisać się w ramach Powszechnego Spisu Narodowego – pomocy udzielali pracownicy Gminnego Biura Spisowego.

TP