Światowy Dzień Cukrzycy

W środę, 15 listopada w Centrum Kultury i Promocji odbyło się spotkanie członków i sympatyków koła terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu.

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Wszystkich obecnych powitał Grzegorz Graboń, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Koło w Jarosławiu. Następnie Marzena Graboń wygłosiła referat dotyczący cukrzycy – przewlekłej choroby, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Wydarzenie było okazją do wręczenia wyróżnień. Odznakę „Złote Serce” Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymał Tomasz Kulesza. „Ambasadora PSD” odebrała Ranata Chlebowska. Natomiast złote odznaki za zasługi dla PSD wręczono Barbarze Chrobak oraz Angelice Jarosz.

Zwieńczeniem uroczystości był występ Zespołu Tańca Towarzyskiego „Balans” oraz Kabaretu „Młodzi Duchem”.

Historia powstania Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu sięga 1989 roku. W 2006 r. z powodu problemów lokalowych i finansowych działalność koła została zawieszona. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Jarosławiu ponownie zaczęło funkcjonować w sierpniu 2011 r. Od samego początku swojego istnienia Stowarzyszenie podejmowało bardzo różnorodne działania na rzecz ludzi chorych na cukrzycę. Organizowane są spotkania edukacyjne w których biorą udział lekarze, dietetyczki, przedstawiciele firm farmaceutycznych, producenci żywności i innych rzeczy produkowanych z myślą o diabetykach. Realizowane są zadania publiczne z zakresu profilaktyki uzależnień, sportu i kultury fizycznej. Odbywają się pielgrzymki i wyjazdy integracyjne. Obecnie koło liczy około 120 członków. W przyszłym roku koło będzie obchodzić jubileusz 35-lecia swojego istnienia.

EK