Stworzył klawiaturę dla niepełnosprawnych

Personalizowana, programowalna i prosta w użyciu klawiatura do komputera, tabletu, smartfonu lub telewizora przeznaczona dla niepełnosprawnych z całkowita niedoczynnością nóg i rąk to wynalazek Filipa Piękosia, 15-latka z Jarosławia.

– Jako pierwszy w świecie stworzył urządzenie posiadające sześć elementów czynnych, których funkcje można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wbudowany przez niego w klawiaturę wyświetlacz OLED umożliwia podgląd aktualnie wprowadzonego oprogramowania, funkcji klawiszy lub dowolnych innych informacji – tłumaczy Artur Tutka, nauczyciel Filipa w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, wspierający go w tworzeniu projektu. Wprowadzenie pomysłu na rynek może spowodować, że osoby doświadczone przez los i mające problemy z korzystaniem z urządzeń cyfrowych ze względu na niepełnosprawność będą mogły sprawniej z nich korzystać.

Filipowi Piękusiowi udało się dostać do najważniejszego w Polsce konkursu dla innowatorów „Explory 2022”. Walczy o Wielki Finał w Gdyni i nagrodę publiczności w konkursie. Projekt młodego jarosławianina ZEHLTA K6 ma szansę znaleźć się w gronie wyróżnionych, a to daje nadzieję, że może trafić na rynek już jako gotowy produkt.

O wynalazku Filipa można przeczytać na stronie explory.pl pod adresem https://tiny.pl/9n51g.

opr. erka