OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Serce w plecaku” ma już 90 lat

W niedzielę, 12 listopada, w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczystej „Serce w Plecaku”.

 

W tym roku przypada 90. rocznica powstania piosenki „Serce w plecaku”. Festiwal ma na celu popularyzację historycznej piosenki patriotycznej. W przeglądzie może wziąć udział zarówno młodzież szkolna jak i osoby dorosłe; soliści oraz zespoły.

Przesłuchania konkursowe odbyły się wcześniej, 6 listopada i pozwoliły wyłonić laureatów. Komisja w składzie: Jacek Marcińczak, Jadwiga Nowosiad oraz Dagmara Moskwa przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Wśród solistów ze szkół podstawowych I miejsce zajęła Antonina Piotrowska – Klub 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, II – Liliana Kuźmicz – Klub 21 BP w Rzeszowie oraz III – Olga Widlarz – MDKw Rzeszowie. Wyróżniono Patrycję Jędruch ze SP w Chłopicach. Wśród solistów ze szkół średnich I miejsce równorzędnie zajęły: Weronika Homik – ZSSChiO w Jarosławiu; Weronika Pieniążek – Publiczne Katolickie LO im. Anny Jenke w Jarosławiu; II miejsce (równorzędnie) Julia Gwóźdź – Publiczne Katolickie LO w Jarosławiu; Zuzanna Wywrot – Publiczne Katolickie LO w Jarosławiu; III miejsce (równorzędnie) Katarzyna Bobowicz – I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu; Anna Wojnar – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Wyróżniono Lilianę Cioch – Klub 21 BSP w Rzeszowie, Natalię Sałukę – Klub 5 BSP w Przemyślu oraz Nikolę Siutę – Klub 5 BSP w Przemyślu. Wśród dorosłych Nagrodę Specjalną otrzymała Agata Widlarz – MDK w Rzeszowie.

W kategorii zespołów I miejsce zajął Zespół Wokalny AXA – Klub 5 BSP w Przemyślu. II miejsce: Zespół Wokalny AMOR FATI – I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu; Zespół Wokalny NSF – Klub 5 BSP w Przemyślu. III miejsce zajął Zespół Wokalno-Instrumentalny Murem za Mundurem reprezentujący ZSBiO w Jarosławiu. Wyróżnienie otrzymał Zespół Wokalny SISTRUM z I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

Honorową Statuetkę Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie dla najlepszej solistki w najmłodszej kategorii zdobyła Antonina Piotrowska z Klubu 21 BSP w Rzeszowie. Nagrodę Specjalną Starosty Jarosławskiego otrzymał Zespół Wokalny NSF z Klubu 5 BSP w Przemyślu. Nagrodę Specjalną Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddział Jarosław otrzymała Anna Jakubiak, instruktorka muzyczna z Klubu 5 BSP w Przemyślu. Nagrody Specjalne Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia: Agata Widlarz – MDK w Rzeszowie; Weronika Pieniążek – Publiczne Katolickie LO w Jarosławiu; Gabriela Jędruch – SP w Chłopicach. Nagrodę Specjalną Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu otrzymał Zespół Wokalno-Instrumentalny Murem za Mundurem – reprezentujący ZSBiO w Jarosławiu. Jubileuszowy Dar z okazji 90-lecia ,,Serca w plecaku” w postaci instrumentu muzycznego ufundowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego otrzymał Kamil Kosteczko z Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Murem za Mundurem.

DP/fot. JOKiS