Rusza budowa farmy wiatrowej w Laszkach. 18 turbin zieloną energię do sieci powinno zacząć dostarczać za niewiele ponad rok.

Rozpoczynająca się budowa wpisuje się w realizację rządowego Polskiego Ładu oraz wychodzi na przeciw zapowiedziom zarówno prezydenta Andrzeja Dudy, jak i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, którzy postawili na rozwój produkcji zielonej, bezemisyjnej energii w Polsce.

 

Cieszymy się, że możemy wspomagać dążenia polskiego rządu w rozwoju tego sektora energetyki – podkreśla Katarzyna Napora, przedstawicielka ERG/Laszki Wind – Wierzymy, że kierunek rozwoju wyznaczony przez programy rządowe jest dobry zarówno dla Polski jak i całej Europy.

Farma w Laszkach jest jedną z ważniejszych w Polsce inwestycji wiatrowych ostatnich lat. Zainstalowane turbiny będą miały moc 36 megawatów i pozwolą dostarczyć zieloną energię do blisko 30 tysięcy gospodarstw domowych.

Inwestycja ma wszystkie prawomocne pozwolenia administracyjne oraz środowiskowe, obejmujące budowę farmy wiatrowej. Budowa parku wiatrowego jest formalnie rozpoczęta po otrzymaniu zaświadczeń o braku sprzeciwu wydanych przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu.

Zgodnie z wygraną w rządowym Urzędzie Regulacji Energetyki przez firmę aukcją, farma w Laszkach powinna zacząć dostarczać energię do sieci jeszcze w 2022 roku. Inwestor jest mocno zaangażowany w dotrzymanie terminu pomimo opóźnień spowodowanych pandemią Covid 19 – co będzie możliwe w przypadku dobrej współpracy z lokalnymi władzami.

Właścicielem Laszki Wind jest grupa ERG, niezależny producent energii ze źródeł odnawialnych z siedzibą we Włoszech, wiodący operator na włoskim rynku wiatrowym, który jest obecny w 7 innych krajach europejskich – w których posiada podobne inwestycje. ERG ma również ugruntowaną pozycję w Polsce, gdzie posiada od 2015 roku, 3 działające farmy wiatrowe w sumie 82 MW i 2 farmy wiatrowe w budowie na dodatkowo 60 MW.

Chcemy być dobrym partnerem dla gminy i dobrym sąsiadem dla mieszkańców Laszek. Taka jest nasza polityka we wszystkich krajach, w których inwestujemy i z powodzeniem wdrożyliśmy ją również w Polsce, gdzie w 2015 roku zbudowaliśmy 3 farmy wiatrowe, które działają z obopólnymi korzyściami. Jesteśmy przekonani, że to samo będziemy mogli zrobić również w Laszkach, gdzie szacujemy, że corocznie będziemy odprowadzać około 1,5 mln zł podatków na rzecz budżetu gminy. Ponadto lokalne przedsiębiorstwa będą zatrudnione do budowy farmy wiatrowej, a społeczność odniesie korzyści z remontu dróg – zapewnia Katarzyna Napora.

Inwestor nie ukrywa pewnych nieporozumień z Gminą Laszki w zakresie wykonalności umowy zawartej z Gminą w 2014 roku, jednak spółka Laszki Wind uzyskała ostatnio korzystny nakaz z Sądu Rzeszowskiego, co pozwoliło na rozpoczęcie prac. Inwestor deklaruje, że jest nadal pewny, że uda mu się znaleźć polubowne rozwiązanie z Gminą i nawiązać pozytywne, długoterminowe relacje, jak to miało miejsce we wszystkich dotychczasowych projektach wiatrowych w Europie, w tym w Polsce.

Farma wiatrowa przyczyni się do stworzenia trwałej wartości dla społeczności, a także do realizacji ambitnych celów w zakresie energii odnawialnej, które polski rząd wyznaczył w Narodowym Planie na rzecz Energii i Klimatu, przedłożonym niedawno Komisji Europejskiej – wyjaśnia przedstawicielka ERG.