Rolnicy podziękowali za plony

W niedzielę, 27 sierpnia w Zapałowie odbyły się dożynki gminy Wiązownica.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zapałowie. Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez poczty sztandarowe przeszedł na plac przy Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam starostowie dożynek: Elżbieta Hulak i Krzysztof Wróbel przekazali na ręce Krzysztofa Strenta, wójta gminy Wiązownica symboliczny bochen chleba. W uroczystym wystąpieniu wójt podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynek oraz za słowa wypowiedziane podczas homilii. Szczególne podziękowania przekazał rolnikom.

– Czuję się szczególne wyróżniony przyjmując ten chleb – symbol ciężkiej pracy rolników, który codziennie trafia na nasze stoły. Święto plonów to najważniejsze, a zarazem najpiękniejsze święto dla każdego rolnika. To obrzęd ludowy i tradycja na ziemiach polskich, a zarazem odpoczynek i radość po ciężkiej pracy. Te mistrzowsko wykonane wieńce dożynkowe uświetniają tę dzisiejszą uroczystość a zarazem kończą tegoroczny trud wszystkich pracujących na roli – mówił K. Strent podczas dożynek.

Wiele ciepłych słów w kierunku rolników skierowali również: Mieczysław Golba, senator RP oraz Marian Fedor, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego. Listy otwarte do uczestników i organizatorów dożynek zostały odczytane w imieniu posłów: Teresy Pamuły i Tadeusza Chrzana.

W części artystycznej zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Gminy Wiązownica. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Zespół „Sikory” oraz przedstawiciele Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu. Nie zabrakło stołów uginających się od pysznego jedzenia, wojskowej grochówki, atrakcji dla najmłodszych, pokazu sprzętu rolniczego, wyrobów pszczelarskich oraz rękodzieła. Zwieńczeniem dożynek była zabawa taneczna.

EK