Ogrodzenie cmentarza potrzebne czy nie?

– Teren jest nieogrodzony, wokół znajdują się pola. Dlaczego przez tyle lat nikt nic z tym nie zrobił – mówi o cmentarzu „cholerycznym” w Przeworsku nasza Czytelniczka. Starostwo tłumaczy, że sprawa nie jest taka prosta.

 

Chodzi o dawny cmentarz przy ulicy Pod Chałupkami, na którym niegdyś chowano osoby chore na cholerę, stąd jego potoczna nazwa. – Rolnicy pracując na przyległych polach podjeżdżają aż pod same drzewa, pośród których znajduje się tablica upamiętniająca spoczywających – zwraca uwagę mieszkanka Przeworska i jednocześnie zadaje pytanie, czy tego miejsca nie można ogrodzić. – Działka przy ul. Pod Chałupkami, na której zlokalizowany jest cmentarz, jest własnością Skarbu Państwa, w którego imieniu zarząd nad gospodarowaniem pełni Starosta Przeworski. Mając na uwadze stan własności nieruchomości wszelkie sprawy związane z utrzymaniem oraz ewentualnym nowym zagospodarowaniem cmentarza należą do obowiązków właściciela – wyjaśnia Agnieszka Zakrzewska, sekretarz Miasta Przeworska. Jak informują w starostwie wcześniej nikt nie zgłaszał takiej potrzeby, a ewentualna realizacja ogrodzenia nie jest taka oczywista.

– Cmentarz choleryczny w Przeworsku przy ul. Pod Chałupkami jest wpisany do Gminnej Ewidencji zabytków Miasta Przeworska. Otwarta przestrzeń tego cmentarza funkcjonuje od czasów jego powstania. Do chwili obecnej nikt nie zgłaszał uzasadnionej potrzeby izolacji tego terenu. Podjęcie wszelkich działań inwestycyjnych na tym obszarze wymaga uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Kwestia celowości ogrodzenia tego terenu jest otwarta – wyjaśnia Joanna Mordarska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.

 

EK