Maraton maturalny w reżimie sanitarnym i z alarmami bombowymi

Matury rozpoczęły się we wtorek, 4 maja. Pierwszego dnia maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego, drugiego z matematyki, a trzeciego z języka obcego nowożytnego.

 

– Ze szkół z terenu powiatu jarosławskiego do egzaminu dojrzałości przystąpiło 1032 absolwentów – informuje Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. – U nas maturę zdaje 328 uczniów – mówi natomiast Joanna Mordarska, naczelnik Wydziału Oświaty, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Przeworsku. Na maturze z języka polskiego uczniowie mieli do wyboru temat z „Lalki” Bolesława Prusa lub „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. Analiza tekstu dotyczyła „Zemsty” Aleksandra Fredry. Kolejnego dnia maturzyści zmierzyli się z królową nauk, matematyką. Niektórym przysporzyła ona nieco problemów.

– Pomimo nauki zdalnej staraliśmy się jak najlepiej przygotować. Jednak matura z matematyki do najłatwiejszych nie należała – mówi Martyna, maturzystka z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących.

Trzeciego dnia maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z języka obcego nowożytnego.

– Wśród najchętniej wybieranych przedmiotów był j. angielski. Wybrało go ponad 90% absolwentów – podkreśla naczelnik M. Kurpiel. W tym roku nie ma obowiązkowych egzaminów ustnych. Nie ma też obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru.– Uczniowie dobrowolnie zdają przedmioty dodatkowe, ponieważ jest im to potrzebne do aplikacji na uczenie wyższe – dodaje M. Kurpiel. Egzaminy odbywają się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. – W salach jest mniej osób. Obowiązuje większy odstęp pomiędzy zdającymi. W trakcie egzaminu nie trzeba mieć jednak maseczek. Są one wymagane tylko do momentu wejścia na salę – tłumaczy naczelnik J. Mordarska.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Oficjalne wyniki tegorocznych matur ogłoszone zostaną 5 lipca.

 

Alarmy bombowe

W ośmiu szkołach na terenie powiatu jarosławskiego, w których przeprowadzany był egzamin dojrzałości wystąpiły alarmy bombowe. Informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych, które trafiły do szkół, nie zakłóciły jednak przeprowadzenia egzaminów. W żadnej placówce nie zarządzono ewakuacji. Egzaminy rozpoczęły się o czasie.

– Zarówno dyrektorzy, jak i kadra pedagogiczna mają doświadczenie w przeprowadzaniu matur w takich warunkach – mówi M. Kurpiel.

E-mail dotyczący rozpylenia śmiertelnie trującego gazu został wysłany również do jednej ze szkół na terenie powiatu przeworskiego.

– Pojawiła się informacja, że został użyty gaz sarin. Na miejsce skierowane zostały służby, które przeszukały budynek. Na szczęście nic nie znaleziono. Informacja taka najprawdopodobniej trafiła do siedmiuset szkół w całej Polsce – mówi J. Mordarska.

 

EK,  Fot. Nikola Maciałek.