Księżna Yorku odwiedziła fundację Mukohelp

Księżna Yorku Sarah Ferguson, pełniąca od kwietnia tego roku funkcję ambasadora honorowego Fundacji Pomocy Chorym na Mukowiscydozę Mukohelp spotkała się w ostatni piątek z zarządem fundacji oraz jej podopiecznymi. W siedzibie jarosławskiej fundacji przywitali ją również przedstawiciele samorządu ze starostą jarosławskim Stanisławem Kłopotem i wiceburmistrzem Jarosławia Dariuszem Traczem.

 

Najważniejszą częścią wizyty było spotkanie księżnej z dziećmi zmagającymi się z mukowiscydozą oraz rozmowa z ich rodzicami. – Ta wizyta wiele dla nas znaczy. Księżna jest osobą niezwykle empatyczną i wierzę, że jej zainteresowanie naszą działalnością, będzie pomocne dla osób chorujących na tę chorobę – mówiła prezes fundacji, Monika Bartnik. Z kolei starosta S. Kłopot zwrócił uwagę na zainteresowanie księżnej jarosławską fundacją. – Dostrzegła i doceniła fundację, która działa na ziemi jarosławskiej, ale jej zasięg jest już co najmniej regionalny. Wyraźnym sygnałem jest dzisiejsza wizyta, bodajże pierwsza, przedstawiciela brytyjskiej rodziny królewskiej w naszym mieście i powiecie, tak ważna dla promocji działań podejmowanych na rzecz walki z mukowiscydozą – podkreślał.

Księżna była rzecznikiem amerykańskiej organizacji dobroczynnej SOS Children’s Villages. Założyła również dwie własne fundacje: Chances for Children i Children in Crisis. Angażuje się w publiczne zbiórki funduszy na projekty poświęcone pomocy dzieciom, wykorzystując własną popularność w mediach i w anglo-amerykańskim społeczeństwie. Dzień przed wizytą w Jarosławiu, S. Ferguson odwiedziła Śląskie Centrum Chorób Dziecka. W Polsce księżna Sarah m.in. zainicjowała budowę ”Górskiej Przystani” w Lipnicy Wielkiej dla dzieci przechodzących długotrwałą rehabilitację. Jest również Damą Orderu Uśmiechu, który odebrała w grudniu 1999 w Warszawie.

Dostrzeżenie jarosławskiej fundacji i idące za nim wsparcie daje nadzieję, że działania jednej z najprężniej działającej fundacji w regionie nabiorą większego rozmachu. Misją fundacji Mukohelp, założonej w 2017 roku, jest stworzenie kompleksowego systemu wspierania chorych i ich zmagań z codziennymi problemami poprzez zakupu leków i   sprzętu do codziennej rehabilitacji. – Fundacja organizuje i finansuje kursy i szkolenia dla rodzin i opiekunów w zakresie leczenia, fizjoterapii, dietetyki i psychoterapii. Działalność charytatywna obejmuje również zakup doposażenia, sprzętu, leków i środków niezbędnych do funkcjonowania oddziałów i innych placówek medycznych z przeznaczeniem na leczenie naszych pacjentów – wyjaśnia prezes M. Bartnik.

Fundacja należy do MukoKoalicji i wraz z innymi fundacjami i stowarzyszeniami walczy m.in. o refundację leków przyczynowych dla chorych na mukowiscydozę oraz o poprawę jakości i długości ich życia.

opr. erka/Fot. UM Jarosław