Basen zewnętrzny na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich. Fot. UG

Gdzie nad wodę?

Wysokie temperatury sprawiły, że chętniej myślimy o letnim wypoczynku nad wodą. Poniżej podpowiadamy, gdzie można skorzystać z orzeźwiających kąpieli, jak również przypominamy, gdzie sprawdzić, czy wybrane miejsce posiada aktualne badania wody. Warto również pamiętać, że kąpiel jest bezpieczna tylko w miejscach strzeżonych.

 

Na terenie powiatu jarosławskiego znajdują się dwa zbiorniki wodne, które posiadają status kąpieliska. Mowa tu o Gminnym Ośrodku Wypoczynku i Rekreacji w Radawie oraz ZEK-u w Radymnie (przy ul. Budowlanych), które sezon kąpielowy rozpoczęły 24 czerwca.

W obu tych przypadkach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna stwierdziła zdatność wody do kąpieli.

W powiecie przeworskim znajduje się tylko jedno kąpielisko, w Łopuszce Małej. Sezon rozpoczął się 25 czerwca. W tym miejscu woda również została już przebadana przez sanepid, który stwierdził jej zdatność do kąpieli.

Woda zdatna do kąpieli znajduje się również w kąpielisku „Czyste” w Grodzisku Dolnym. Miejsce to znajduje się już na terenie powiatu leżajskiego, ale nie brakuje osób z naszych powiatów, które decydują się na wypoczynek w tym miejscu.

Aktualne informacje na temat jakości wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli zamieszczane są na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie pod adresem https://www.gov.pl/web/wsee-rzeszow

Dostępne są one również u organizatorów kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli oraz właściwych terenowo państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych. Informacje n temat jakości wody w kąpieliskach zamieszczane są na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w serwisie kąpieliskowym https://sk.gis/gov.pl/

Korzystanie z kąpieli w innych miejscach na terenie powiatu jarosławskiego, jak i przeworskiego niż wymienione powyżej nie jest wskazane. Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina jednocześnie, że nie należy korzystać z kąpieli w czasie silnych zakwitów sinic, ze względu na możliwość wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych.

 

Czynne również pływalnie sezonowe

Z rześkiej kąpieli można również skorzystać na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu. Bilet normalny od poniedziałku do niedzieli na pływalnię sezonową w godzinach 10-16 kosztuje 13 zł, po godzinie 16 – 10 zł. Bilet ulgowy od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10-16 kosztuje 10 zł, po godzinie 16 – 8 zł. Osoby posiadające Kartę Dużej rodziny mogą liczyć na 50% zniżkę.

Pływalnia odkryta przy Miejskim Ośrodku sportu i Rekreacji w Przeworsku (ul. Krakowska 4) czynna jest codziennie w godzinach 10-18.30. Bilet całodniowy dla osób dorosłych kosztuje 8 zł, dla młodzieży szkolnej i studentów – 5 zł, całodniowy dla dzieci do 7 lat – 3 zł. Bilet dla osób dorosłych po godz. 15. – 5 zł, dla młodzieży szkolnej i studentów – 4 zł, dla dzieci do 7 lat – 2 zł, dla opiekunów nie korzystających z kąpieli – 2 zł. Bilet całodniowy dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 1 zł.

Basen zewnętrzny z dwiema zjeżdżalniami, plac z wodnymi zabawkami oraz dwa jacuzzi znajduje się również na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich (gm. Jawornik Polski). Basen czynny jest codziennie od 9-20. Od godziny 9 do 20 cena biletu z szafką wynosi 24 zł, bez szafki 22 zł. Od godziny 16 do 20 za bilet z szafką trzeba zapłacić 22 zł, bez szafki – 20 zł. Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.

 

EK