Egzaminy w cieniu epidemii 

W dniach 16-18 czerwca odbywał się egzamin ósmoklasisty. Zdecydowana większość uczniów ma już go za sobą. Trwa oczekiwanie na wyniki.

 

Egzamin ósmoklasisty miał się odbyć w kwietniu, ale ze względu na epidemię przeniesiono go na czerwiec. Ze względu na epidemię odbywał się z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Uczniowie przed wejściem do budynku mieli sprawdzaną temperaturę. Musieli posiadać własne przybory i maseczki.

– Egzaminy przebiegły bez zakłóceń. Frekwencja wyniosła 100%. Obecnie oczekujemy na wyniki – mówi Lidia Bułaś, dyrektor SP nr 3 w Przeworsku.

We wtorek ósmoklasiści mierzyli się z językiem polskim, w środę – z matematyką, a w czwartek, z językiem obcym. Większość ósmoklasistów wybrało język angielski.

Egzamin ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Przystąpienie do niego jest obowiązkowe. Uczniowie, którzy z jakichś względów nie mogli przystąpić do niego w czerwcu, będą musieli zmierzyć się z nim w lipcu (7-9).

 

Ruszył nabór do szkół

W poniedziałek, 15 czerwca, rozpoczął się nabór elektroniczny młodzieży do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Naborem elektronicznym objęte są 1057 osoby z powiatu jarosławskiego oraz 800 osób z powiatu przeworskiego. Ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych odbędzie się 19 sierpnia br.

 

Nie będzie zwolnień

Na przełomie kwietnia i maja dyrektorzy szkół średnich opracowywali już arkusze organizacyjne na rok szkolny 2020/2021. Z informacji otrzymanych ze szkół i placówek wynika, że w powiecie jarosławskim 4 nauczycieli przechodzi na emeryturę, a 1 na świadczenie kompensacyjne. Nikt nie zostanie zwolniony, podobnie jak w powiecie przeworskim, gdzie nikt nie przechodzi też na emeryturę.

EK/DP, fot. SP w Kańczudze