Burmistrz kontra radny, czyli remont szkoły

Radny powiatowy Tomasz Kulesza zwrócił uwagę na remont w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu. Jego zdaniem trwające tam pracę mogą zagrażać uczniom i pracownikom placówki. Ponieważ organem prowadzącym szkoły jest Gmina Miejska Jarosław, głos w sprawie zabrał burmistrz Waldemar Paluch, który domniemywa, że za wszystkim stoi polityka.

 

Tematem remontu „jedenastki” zainteresowała się nawet telewizja publiczna, a teraz dyskusja rozgorzała w mediach społecznościowych. Na oficjalnym profilu facebookowym burmistrza Waldemara Palucha wręcz kipi od komentarzy. W rozmowę między radym Tomaszem Kuleszą a włodarzem miasta włączyli się też mieszkańcy. Jedni stoją murem, za byłym posłem i w przeszłości dyrektorem szkoły, która mieściła się w remontowanych budynkach, inni uważają, że to burmistrz ma rację. Obaj panowie nie szczędzą sobie kąśliwych uwag.

 

Polityka w tle?

– Inwestycja była bardzo wyczekiwana przez społeczność szkolną. Budynek wymagał pilnej termomodernizacji. Z radością przyjęliśmy wiadomość o tym, że udało się nam pozyskać kwotę ok. 6,5 mln zł na prace warte ponad 8 mln zł. Głównym celem obecnych działań jest zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię poprzez docieplenie ścian, stropodachów i ścian przyziemia, wymianę stolarki okiennej na nową, wymianę kotłowni na nową, kondensacyjną, montaż instalacji fotowoltaicznej, wymianę oświetlenia na energooszczędne, modernizację systemu grzewczego C.W.U. oraz zmianę technologii wentylacji. Tak poważna inwestycja wymaga niestety czasu. Nie da się jej wykonać w trakcie trwania wakacji, czyli w ciągu 2 miesięcy – tłumaczy burmistrz Waldemar Paluch. Włodarz Jarosławia sądzi, że w tle całego zamieszania jest polityka. – Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nagłe, niespodziewane i nieuzasadnione zgłaszanie interwencji do różnych organów, podyktowane jest chęcią prowadzenia walki politycznej związanej ze zbliżającą się wiosenną samorządową kampanią wyborczą – dodaje sternik Jarosławia.

 

To już kampania?

– To nie ja rozpoczynam kampanię wyborczą i to nie ja ubiegam się o jakiekolwiek stanowisko. Z tego co wiem, to pan burmistrz będzie ubiegał się o reelekcję. Więc jak widać na zdjęciach (wstawianych na strony facebookowe – przyp. red.) już taką kampanię prowadzi. Nigdy nie byłem i nie będę obojętny na zło. Nawet jeżeli wielu się to nie podoba. Nie daj Bóg, jeśli w najbliższym czasie przytrafi mi się jakaś niespodziewana przygoda, to odpowiednie instytucje będą wiedziały gdzie szukać winnego. Otrzymałem sygnały w tej sprawie, dlatego zwracam na to uwagę – mówi T. Kulesza. Władze miasta na czele z burmistrzem Paluchem odwiedziły „jedenastkę” w ubiegłym tygodniu. – Przeszedłem się po prawie wszystkich klasach i rozmawiałem z uczniami i nauczycielami. Każdy ma świadomość, że trwa remont i że są niedogodności ale każdy też widzi pozytywne aspekty tak wielkiego remontu szkoły. Uczniowie mówią, że temperatura jest niższa niż zazwyczaj ale nie odczuwają żadnych drastycznie niskich temperatur – opowiada burmistrz W. Paluch. – Na zdjęciach, które wstawia pan burmistrz widać jak w szkole jest ciepło. On i jego współpracownicy w zimowych płaszczach. Rodzice dzieci uczących się w tej szkole pokazali mi zdjęcia temperatury jaka jest w salach lekcyjnych, było 14 stopni – komentuje radny powiatowy. Kilka dni później burmistrz poinformował na swoim profilu facebookowym, że w segmencie A szkoły ogrzewanie zostało już uruchomione. Zapewnia, że w najbliższym czasie będą dodawane kolejne ciągi instalacji grzewczej. Władze miasta twierdzą również, że mają przygotowane rozwiązania na drastyczny spadek temperatur. W grę wchodzi nawet nauka zdalna. Remont placówki zakończy się prawdopodobnie początkiem 2024 roku.

tst