Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza prowadzi szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową. Prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, JM Rektor chwali postępy jarosławskiej Uczelnina płaszczyźnie współpracy z zagranicą, podkreślając duże zainteresowanie kadry i studentów programem Unii Europejskiej Erasmus+.
PWSTE wysyła studentów do zagranicznych uczelni, z którymi podpisano umowy o partnerskiej współpracy! Za realizację mobilności odpowiada mgr Magdalena Bojarska, Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Instytucjonalny Koordynator Programu Erasmus+. Studenci zauważają potencjał zarówno w wyjazdach na studia, jak i praktyki zagraniczne. Wyjeżdżają na Azory, Cypr i do Grecji, Hiszpanii, a także Portugalii kontynentalnej i Niemiec, gdzie rozwijają umiejętności językowe i kompetencje miękkie, tak przydatne na rynku pracy – mówi Rektor.Erasmus+ oferuje studentom PWSTE dwa rodzaje wyjazdów: na studia semestralne lub całoroczne do zagranicznej uczelni i na praktyki do zagranicznej instytucji – dodaje prof. Rejman.
Poniżej prezentujemy relację jednego z uczestników, który wyjechał na praktyki w bieżącym roku akademickim: „Cześć nazywam się Maksymilian Głód i jestem absolwentem PWSTE w Jarosławiu. Zachęcam wszystkich studentów i absolwentów do wzięcia udziału w rekrutacji do programu Erasmus+, aby spędzić fajnie czas, poszerzyć swoje horyzonty i zwiedzić Europę, której jesteśmy częścią. Moja przygoda z Erasmus+ wciąż trwa, jestem bardzo zadowolony i szczęśliwy że odważyłem się na udział w projekcie, w tych jakże trudnych czasach. Ja też na początku, jak każdy miałem wiele obaw ale pojechałem zobaczyć jak to jest na kilka miesięcy i tak mi się spodobało, że postanowiłem przedłużyć swój wyjazd. Wiedeń, w którym odbywam praktyki jest niezwykle pięknym i urokliwym miastem, zachwyca nie tylko latem ale również zimą.Każdy z nas, kto jest studentem lub absolwentem zrobił w swoim życiu pierwszy krok w stronę czegoś nieznanego, czym było podjęcie studiów, które sprawiają, że stajemy się bardziej samodzielni i odpowiedzialni za siebie, opuszczamy rodzinne strony, poznajemy nowych ludzi. Tak samo jest z udziałem w projekcie Erasmus+, który dodatkowo pozwala nam poznać różnice kulturowe, nauczyć się wreszcie tego języka angielskiego. Warto teraz wykorzystać ten okres studiów w formie zdalnej, kiedy mamy w końcu ten czas aby na spokojnie zaplanować swój wyjazd (np. na letnie praktyki) i odwiedzić Dział Współpracy Międzynarodowej. Można też przekonać znajomych na wspólny wyjazd bo i takie są praktykowane. Uczelnia daje nam szereg możliwości.Moim zdaniem takim złotym środkiem na udział w programie Erasmus+ dla osób, które chciałyby wyjechać lecz mają swoje wewnętrzne obawy są zagraniczne praktyki w czasie wakacji, które są najkrótszą formą wyjazdu i pozwalają na własnej skórze zobaczyć, jak ten program działa, i co najlepsze spędzić wakacje za granicą za darmo w bardzo komercyjnym i atrakcyjnym miejscu. Jest to ogromna szansa, którą warto wykorzystać.Gdy rozpocząłem studia magisterskie w PWSTE w Jarosławiu cały czas po głowie chodziła mi myśl o wzięciu udziału w Erasmusie.Jaktylko zauważyłem plakat Erasmusa+ postanowiłem dowiedzieć się konkretnie, na jakich zasadach to funkcjonuje, pamiętam, że miałem wiele pytań. Poszedłem więc do Działu Współpracy Międzynarodowej i tam poznałem Panią Magdalenę Bojarską która wykonuje swoją pracę z pasją i jest bardzo sympatyczną i energiczną osobą. Udzieliła mi konkretnych odpowiedzi i tak naprawdę nakręciła mnie do udziału w programie. Dzięki opiniom wielu znajomych miałem już pewność, że wyjazd w ramach Erasmusa+ to świetny pomysł i jedyna taka okazja w życiu.
tp