Pomagajmy rozważnie

Zakres pomocy, jaka ruszyła zaraz po agresji na Ukrainę, jest ogromny. Wspieramy uchodźców. Przekazujemy sprzęt, materiały i produkty dla ogarniętego wojną sąsiada. Zbiórki organizowane są w każdej miejscowości. W szkołach, przedszkolach, urzędach i instytucjach. Strażacy z OSP pracują pełną parą. Cała społeczność stanęła po stronie Ukraińców. W obu powiatach trwa jedna szeroka zakrojona akcja prowadzona przez wiele podmiotów.

 

Zakres pomocy widać w punktach, w których uchodźcy znajdują schronienie. Są zapełnione artykułami spożywczymi, higienicznymi i produktami pierwszej potrzeby. Nie brakuje koców i ciepłej odzieży. Są też zabawki. Pomoc to też zaangażowanie w organizację punktu. Przygotowanie ciepłego posiłku. Nad tym też czuwają mieszkańcy. Nowe transporty docierają codziennie. Część to zorganizowane i już przygotowane do potrzeb dostawy potrzebnych artykułów. Przyjeżdżają też samochody prywatne. Przywożą dary z całego kraju. Wsparcie to także przyjęcie uchodźców pod swój dach. To załadowany po brzegi TIR wyjeżdżający na Ukrainę. To przekazanie agregatu prądotwórczego i wiele innych form.

Spontaniczne akcje zaczynają nabierać charakteru zorganizowanego i taki sposób pomocy jest najlepszy. Organizatorzy wiedzą, co jest potrzebne. Kierując się wskazaniami od nich nie doprowadzimy do tego, że środków higienicznych zbierze się nadmiar niemożliwy do wykorzystania, a braknie artykułów medycznych. – Na początku przywozili, co uznali za stosowne. Większość produktów była dobrana do potrzeb, ale niestety zdarzało się, że ktoś spakował wszystko, co mu w domu zbywało i przywiózł, traktując to jako pomoc. Musieliśmy posegregować i część zapakować na śmieciarkę – przyznaje jeden z samorządowców.

Organizacją pomocy zajmują się samorządy, instytucje, fundacje i stowarzyszenia. Nieocenioną rolę pełnią strażacy. Oni są wszędzie. Jednostki OSP z obu powiatów można spotkać wszędzie, gdzie zbierają się uchodźcy. Oni też pomagają w transporcie. Wspieramy uchodźców, którzy już przedostali się do polski i tych oczekujących pod drugiej stronie granicy. Pomoc jest kierowana także do tych, którzy pozostali na Ukrainie. Tam też zaczyna brakować podstawowych artykułów.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć ludzi dotkniętych wojenną tragedią powinni najpierw zweryfikować prowadzoną zbiórkę i zapoznać się z potrzebami. Informacje o tym, co i gdzie jest zbierane można znaleźć wszędzie. Wiele relacji spływa do Redakcji Gazety Jarosławskiej. Sami też zbieramy informacje o zbiórkach. Jest tego mnóstwo i trudno wymieniać, bo włączyła się cała społeczność. Tysiące uchodźców spotkamy przy granicy. Potem się rozjeżdżają. Pomagający są wszędzie.

 

Szeroka pomoc kierowana jest z poziomu rządu. Dla wjeżdżających do Polski przez podkarpackie przejścia graniczne zakwaterowanie i wyżywienie jest zapewnione w 7 województwach w głębi kraju. Zakres rządowego wsparcia jest znacznie większy, a informacje są przekazywane potrzebującym.

erka