25 lat działalności Związku Powiatów Polskich

12 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się zgromadzenie jubileuszowe Związku Powiatów Polskich. Wydarzenie miało charakter wyjątkowy, gdyż od chwili usamorządowienia wspólnot powiatowych minęło 25 lat. Nasze powiaty reprezentowali starosta jarosławski Stanisław Kłopot i wicestarosta przeworski Jacek Kierepka.

 

Program składał się z sesji inauguracyjnej, na której przedstawiono krótkie kalendarium odradzania się samorządu terytorialnego oraz sesji jubileuszowej prezentującej dorobek całego ćwierćwiecza. Wręczone zostały również honorowe odznaczenia. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień, m.in. byłego premiera RP prof. Jerzego Buzka.

Jest mi niezmiernie miło, że w tym niezwykłym wydarzeniu mogłem dumnie reprezentować powiat przeworski – mówi wicestarosta J. Kierepka.

Związek Powiatów Polskich jest stowarzyszeniem mającym za zadanie obronę wspólnych interesów powiatów. Zgromadzenie powstało w dwudziestoleciu międzywojennym i zostało reaktywowane z inicjatywy samorządowców w 1999 roku. Do najważniejszych zadań należą m.in. reprezentowanie powiatów na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym oraz propagowanie wymiany doświadczeń w zakresie wykonywanych zadań własnych i z zakresu administracji rządowej.

DB/Powiat jarosławski, ZPP