10 lat dyskusji o książkach

Przeworski Dyskusyjny Klub Książki, działający przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku niedawno obchodził 10-lecie swojego istnienia.

 

Dyskusyjne kluby książki to nieformalne grupy, których głównym celem jest obcowanie z książką i dyskusja o niej. W Przeworsku po raz pierwszy klubowczki spotkały się w październiku 2013 roku na spotkaniu organizacyjnym. Na przestrzeni lat stan osobowy zmieniał się: jedne klubowiczki odchodziły, inne dochodziły i obecnie w klubie jest 11 pań. Pochodzą z różnych środowisk, każda z nich ma inne doświadczenia, inne poglądy polityczne, religijne, pracują w różnych zawodach i lubią różne książki. Mimo to, tworzą jeden klub, gdzie mogą wypowiadać swoje zdanie i czasem nawet nie zgadzać ze sobą, bez ryzyka że ktoś się obrazi. Podczas spotkań rozmawiają na różne tematy: obyczajowe, religijne, filozoficzne, historyczne (z polityką, jak zaznaczają, ostrożnie) związane z omawianymi lekturami. Nie pomijają również przeworskich aktualności i wydarzeń kulturalnych. Na przestrzeni tych 10 lat przeczytały razem 94 lektury, dające w sumie 38.109 stron. A książki były naprawdę różne.

Jako moderatorka klubu starałam się pokazać literaturę różnych krajów, książki popularne, nagradzane i ciekawe, niekoniecznie te promowane i reklamowane. Powieści, reportaże i biografie. Jako klub nie zamykamy się w schematach, czytamy wszystko. Czasem zachwycałyśmy się zupełnie nieznaną książką, czy autorem – opowiada Halina Jasnosz.

Ważnym dodatkiem dla aktywnych klubów są spotkania autorskie finansowane przez Instytut Książki i dostępne dla mieszkańców Przeworska. Przeworski klub uczestniczył w 10 takich spotkaniach z ciekawymi i znanymi pisarzami. Do tej pory byli to: Jacek Hugo-Bader, Sławomir Koper, Barbara Rybałtowska, Małgorzata Warda, Angelika Kuźniak, Elżbieta Cherezińska, Joanna Bator, Łukasz Orbitowski, Maria Paszyńska i Agnieszka Krawczyk.

Jako klub czerpiemy przyjemność z czytania i polemiki o książce, a nasze comiesięczne rozmowy odbywają się w przyjacielskiej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczkach – mówi H. Jasnosz.

10 rocznicę istnienia klubowiczki uczciły uroczystym spotkaniem w czytelni biblioteki. Był słodki poczęstunek, a także pamiątkowe dyplomy i drobne upominki dla każdej członkini klubu.

 

DP/fot. MBP Przeworsk