Uczniowie ZSTiO pomagają osobom z niepełnosprawnościami

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu w ramach projektu „Jarosław bez barier” finansowanego z Jarosławskiego Budżetu Obywatelskiego stworzyli urządzenia wspomagające osoby z niepełnosprawnościami. – Dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań, które mogą poprawić jakość życia – zauważa Artur Tutka, nauczyciel ZSTiO w Jarosławiu.

 

– Nasi uczniowie stworzyli klawiatury mechaniczne, programowalne i do tego personalizowane, które mogą uruchomić zabawkę, napisać list, użyć sztucznej inteligencji, pomóc dołączyć do mediów społecznościowych, komunikować się z rodzicami i opiekunami i w końcu wykonywać czynności życiowe, które do tej pory były poza zasięgiem ich możliwości – wyjaśnia A. Tutka.

Urządzenia wspomagające zostały przekazane opiekunom i podopiecznym Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Krystyny Rajtar w Jarosławiu w środę, 20 grudnia. Społeczność OREW otrzymała je w ilości 20 sztuk.

– Urządzenia te są w pełni autorskim projektem. Wykonane zostały przy pomocy technologii przyrostowej – mówią uczniowie.

Urządzenia zostały wykonane w ramach projektu „Jarosław bez barier”, który został sfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Jarosław w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. Powstały na bazie klawiatury ZheltaK6 autorstwa Filipa Piękosia.

EK, fot. org.