Poznawali twórczość mieszkańców

W Dzień Poezji 21 marca, Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku zapoczątkowała cykl spotkań „Twórczość literacko-artystyczna przeworszczan”.

 

Jako pierwsi zaprezentowali się przeworscy poeci: Jan Kozak i Danuta Mroczyńska. Pan Jan zaczął interesować się literaturą w szkole średniej. Kilka lat temu w sanatorium wygrał konkurs na utwór poetycki i wówczas wzbudził w sobie potrzebę pisania wierszy. Zadebiutował w 2014 r. w kwartalniku literacko-artystycznym „Fraza”. Rok później wydał swój pierwszy tomik poezji „Obrazki z poniewczasu”. W 2017 r. zdobył pierwszą nagrodę w konkursie poetyckim Jerzego Hordyńskiego i po dwóch latach został wydany następny tomik jego wierszy „Dwanaście imion”. Jak zdradził zgromadzonym, pisze wiersze, bo można w nich zapisać ulotne chwile, kolorowe sny, obrazy pod powiekami, które się nosi czasem przez długi czas, a które warto zatrzymać właśnie w takiej formie. W swoich wierszach opisuje też piękno ginącej przyrody.

Pani Danuta opowiadała o swoim trudnym dzieciństwie, które dało się wyczuć w jej wierszach, o swojej pracy pielęgniarki, oraz o obecnym życiu, które spędza w Dziennym Domu „Senior+”, a także miłości do Przeworska, o którym napisała kilka wzruszających wierszy.

Na spotkaniu zostało zaprezentowanych po kilka wierszy każdego z autorów. Czytali je: Renata Filip, Cecylia Mróz, Kamil Morawski i dyrektor biblioteki Henryk Prochowski.

Warto podkreślić, że pan Jan cały dochód ze sprzedanych podczas spotkania książek przekazał na nagrodę konkursu artystycznego, organizowanego przez bibliotekę.

Jak zapewnił H. Prochowski, planowane są kolejne spotkania. Najbliższe w przyszłym miesiącu.

 

DP/MBP Przeworsk