Nowa siedziba sądu

W poniedziałek, 11 września, odbyło się przekazanie działki przeznaczonej pod budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Przeworsku. Nowa siedziba sądu już niedługo stanie jednej z działek przy łączniku ul. Łańcuckiej z autostradą A4.

 

Planowana inwestycja ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu, a jej wartość wynosi ponad 51 mln zł. Realizacja projektu przewidziana jest na 48 miesięcy, co oznacza, że już za 4 lata mieszkańcy Przeworska i okolicznych miejscowości będą mieli nowoczesną siedzibę Sądu Rejonowego. Budynek będzie znajdował się na działce o wielkości 1,0234 ha natomiast powierzchnia samego budynku sądu obejmie ok. 3300 m2, w tym 81 pomieszczeń biurowych o łącznej powierzchni 1214 m2, 5 sal rozpraw, 20 pomieszczeń technicznych, 2 archiwa oraz 10 pomieszczeń magazynowych.

Projekt zakłada nie tylko budowę siedziby sądu, ale także stworzenie przestronnego parkingu dla co najmniej 70 miejsc postojowych, co znacząco ułatwi dostęp do usług dla jego użytkowników oraz wykonanie małej architektury terenu, co przyczyni się do estetycznego i funkcjonalnego zagospodarowania okolicy.

Podpisanie dokumentów przekazujących grunty Skarbu Państwa odbyło się na działce, gdzie wkrótce stanie sąd. Podpisy złożyli wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, prezes Sądu Rejonowego w Przeworsku Tomasz Półtorak oraz starosta przeworski Bogusław Urban. W wydarzeniu wzięli też udział m.in. senator RP Mieczysław Golba, poseł na Sejm Maria Kurowska, wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch i członek zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel, wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa-Jedynak, a także prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafał Puchalski, dyrektor Sądu Apelacyjnego Piotr Słaby, prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu Mariusz Fołta, prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Barbara Żekięć, dyrektor Sądu Okręgowego w Przemyślu Marek Blama, dyrektor Sądu Okręgowego w Rzeszowie Maciej Szewczyk oraz dyrektor Sądu Rejonowego w Jarosławiu Anna Wilk.

DP/fot. Powiat Przeworski