Marzenie o bulwarach wkrótce się ziści

Do listopada przyszłego roku powstać mają bulwary nad Sanem. Prace już się rozpoczęły.

 

– Po wielu latach rozpoczynamy tak bardzo wyczekiwaną inwestycję dla wszystkich mieszkańców Jarosławia – budowę bulwarów nad rzeką San. Ma być to już niebawem miejsce rekreacji, sportu, wypoczynku wszystkich mieszkańców Jarosławia. Tak, jak to kiedyś bywało – mówił burmistrz Waldemar Paluch podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 6 września nad rzeką San.

Burmistrz podkreślał, że nie udałoby się tego wszystkiego zrealizować, gdyby nie ciężka praca wielu osób. – Przez ostatnie lata przygotowywaliśmy bardzo trudny i ciężki do zrealizowania projekt budowlany. W kolejnych miesiącach i latach staraliśmy się także o pozyskanie dofinansowania, bez którego nie bylibyśmy w stanie zrealizować tej inwestycji – mówił W. Paluch, dziękując za wsparcie poseł Annie Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

– Myślę, że bulwary nad Sanem są drugą, zaraz po moście nad Sanem najbardziej wyczekiwaną inwestycją przez mieszkańców Jarosławia – mówiła w swoim wystąpieniu poseł A. Schmidt, przypominając równocześnie, że dofinansowanie pozyskane na pokrycie kosztów związanych z budową bulwarów jest częścią większej puli środków przyznanych w ubiegłym roku dla Jarosławia z Funduszu Polski Ład. – To 23 mln, zł, które zasilą również remont ul. Tarnowskiego oraz ul. Pogodnej – przypominała A. Schmidt, dziękując premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, za to, że dostrzegł marzenia mieszkańców tej części kraju.

Bulwary wykona firma Mk-Budowy Sp z o.o. z Tyniowic. Termin realizacji zadania wynosi 17 miesięcy. Prace pochłoną blisko 8 mln zł, z czego około 6,5 mln zł pokryje dofinansowanie.

– Prace zaczynamy od głównych budynków. Roboty będą prowadzone po jednej i po drugiej stronie mostu. Termin realizacji wynosi 17 miesięcy, ale prace chcielibyśmy zakończyć jeszcze przed sezonem, w maju, być może w czerwcu, jeżeli tylko pogoda nam na to pozwoli – mówił Marek Kurpiel, prezes firmy Mk-Budowy Sp z o.o.

 

Co powstanie na bulwarach?

W ramach prowadzonej inwestycji wykonane zostaną jeszcze dwa parkingi, ścieżka piesza i ścieżka pieszo-rowerowa, obiekty sportowe i rekreacyjne takie jak: linarium, siłownia terenowa, stoły do ping ponga, bulodromy, boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki plażowej, miejsce na skatepark, plaża piaszczysta, pomost pływający, slip do wodowania, mała architektura, amfiteatr terenowy jako miejsce przeznaczone do wystawiania sztuk lub przedstawień (wykonanie żelbetowej   płyty o powierzchni: 5×10 m grubości 50 cm, przeznaczonej pod scenę, wykonanie trybun terenowych w formie podłużnych bloków żelbetowych, usytuowanych w skarpie z zamontowanymi siedziskami z desek, wkomponowanymi w istniejącą skarpę. Do obiektu wykonane zostaną ciągi komunikacyjne (dojścia do trybun i sceny, skomunikowanie z ciągami spacerowymi), zagospodarowanie roślinne w otoczeniu obiektu, iluminacja krzewów, prysznice zewnętrzne oraz miejsca grillowe. Powstanie także budynek obsługi bulwarów z wewnętrznymi instalacjami wod-kan, co, wentylacją. Wykonane zostaną zewnętrzne przyłącze: wody i kanalizacji z przyłączeniem do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz zewnętrzne instalacje: wodna, kanalizacja sanitarna, elektryczna, oświetleniowa, a także kanalizacja kablowa na potrzeby przyszłego monitoringu.

 

Parkingi

Na terenie bulwarów zaprojektowane zostały trzy parkingi. Pierwszy – zrealizowany w 2020 roku   parking na 78 miejsc parkingowych (przy głównym wjeździe). Drugi – na 48 miejsc postojowych (w tym 3 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami) – przy wjeździe od ul. Garbarze, oraz trzeci – na 10 miejsc postojowych (w tym 1 dla osób z niepełnosprawnościami) – po lewej stronie mostu z sugestią wykorzystywania przez campery. W sąsiedztwie projektowane są ławki ze stolikami, natrysk i stacja ładowania urządzeń mobilnych.

 

EK