Kwesta na ratunek zabytkowych nagrobków

1 listopada wolontariusze zbierali pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków. W Jarosławiu taka kwesta odbyła się już po raz 31. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli kolejne nagrobki mają szansę odzyskać dawny blask.

 

W Jarosławiu kwesta w dniu Wszystkich Świętych prowadzona była zarówno przed Starym, jak i przed Nowym Cmentarzem pomiędzy godziną 8 a 14.

Kwesta od lat gromadzi osoby, którym na sercu leży ratowanie bezcennych zabytków. W tym roku dzięki ofiarności ludzi dobrego serca udało się zebrać 13 432 zł. To niewiele mniej niż w roku ubiegłym, kiedy podczas jubileuszowej kwesty padał rekord (16 803,20 zł).

Inicjatorem akcji od ponad trzech dekad jest Tomasz Kulesza stojący na czele Komitetu Społecznego na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy w Jarosławiu działającego przy SP nr 11.

1 listopada w organizatorów w kwestowaniu wsparli m.in. Zofia Michniewicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oddział w Jaworowie, Waldemar Paluch, burmistrz Miasta Jarosławia, Dariusz Tracz, zastępca burmistrza Miasta Jarosławia, radni, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu (w tym studenci z zagranicy, głównie z Turcji), społeczność Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Jarosławiu i Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Pąsowa Róża oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.

Organizatorzy kwesty składają serdeczne podziękowania za udział w akcji. – Za każdy dar z głębi serca płynący, a wyrażony datkiem wrzuconym do puszek wolontariuszy, w imieniu wszystkich organizatorów oraz współorganizatorów, serdecznie dziękujemy! Dzięki Państwa wsparciu, uda się ocalić od zapomnienia kolejne, niezwykle cenne, zabytkowe pomniki – mówi T. Kulesza.

 

EK, fot. org.