Historycznie przy strażnicy

Na placu przy trynieckiej Strażnicy Kolejowej po raz kolejny odbyła się rekonstrukcja wydarzeń historycznych. Tym razem można było zobaczyć, jak wyglądała Bitwa Pod Panasówką – jedna z bitew Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku.

 

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta polowa Msza Święta polowa odprawiona przez ks. Prałata Mariana Bocho. Następnie z udziałem kompanii honorowej 14 dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia przy odegraniu hymnu narodowego podniesiono flagę państwową i odczytano Apel Poległych, a delegacje z terenu gminy Tryńcza i zaproszeni goście złożyli wiązanki pod Krzyżem Niepodległości.

Po części oficjalnej odbył się pokaz musztry w szyku konnym Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Po niej rozpoczęła się rekonstrukcja z udziałem rekonstruktorów i mieszkańców gminy Tryńcza, która przeniosła widzów do czasów Powstania Styczniowego i przybliżyła jedną z ważniejszych bitew, jaka rozegrała się pomiędzy oddziałami polskimi i rosyjskimi w trakcie powstania w 1863 r. pod wsią Panasówka, ok. 15 km od Biłgoraja.

W wydarzeniu wzięli udział: wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, komendant Wojewódzkiego Centrum Rekrutacji w Jarosławiu płk Robert Bojarski, kpt. Piotr Serafin z 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, zastępca Komendanta PSP w Przeworsku st. bryg. Tomasz Dzień, kierownik ARiMR w Przeworsku Szymon Gruszka, naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku Zbigniew Dryla, wójt Gminy Tryńcza Ryszard Jędruch, radni Rady Gminy Tryńcza, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Tryńcza, a także sołtysi i przedstawiciele organizacji pozarządowych i poczty sztandarowe. Specjalnie na to wydarzenie w strażnicy kolejowej przygotowana została wystawa poświęcona bohaterom Powstania Styczniowego, a na zakończenie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Każdy uczestnik wydarzenia mógł też skosztować wojskowej grochówki.

 

DP