Gminne Święto Plonów

„Idziemy do Was z sercem, co nigdy nie zawodzi, bo chłopska rzetelność z kochania się rodzi” – tymi słowami tradycyjnej dożynkowej pieśni „Hej ode wsi do miasta” rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminy Zarzecze. Święto odbyło się 31 sierpnia w miejscowości Pełnatycze. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Gminy Zarzecze na czele z Wójtem Gminy Zarzecze Tomaszem Burym oraz Komitet Dożynkowy Wsi Pełnatycze wraz z sołtysem Aleksandrem Kasperskim.

 

Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt staropolskich, związane nieodłącznie z wsią. Są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta polowa pod przewodnictwem proboszcza parafii Pełnatycze, ks. Krzysztofa Masłyka. Homilię wygłosił ks. prałat Anatol Standyło. Po nabożeństwie rozpoczęła się część obrzędowa i artystyczna. . Została ona przygotowana przez młodzież z Pełnatycz i innych miejscowości gminy, która w barwny i symboliczny sposób przedstawiła tradycje związane ze świętem plonów. Wzięli w niej udział zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Zarzecze i sąsiednich miejscowości.
Starostowie tegorocznych dożynek, mieszkańcy wsi Pełnatycze – Joanna Łuksik i Jacek Bałanda – przekazali na ręce gospodarza gminy, wójta Tomasza Burego, tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Ten gest symbolizował dzielenie się owocami pracy rolników.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było przekazanie wieńców dożynkowych. Główny wieniec od wieńczarzy wsi Pełnatycze odebrał Marian Szczepański, członek Podkarpackiej Izby Rolniczej, natomiast pozostałe miejscowości w piękny, tradycyjny sposób przekazały swoje wieńce sołtysom. Każdy z nich był misternie wykonany i świadczył o kultywowaniu naszej rodzimej tradycji.

Słowa podziękowania rolnikom za ciężką pracę i zebrane plony skierowali zaproszeni goście.Wójt Gminy Zarzecze Tomasz Bury podsumowując uroczystość, zwrócił uwagę na ogromne znaczenie rolnictwa w rozwoju gminy. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji święta, w szczególności Komitetowi Organizacyjnemu Gminnych Dożynek.

W części artystycznej zgromadzona publiczność mogła obejrzeć program historyczno-rozrywkowy w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Samodzielnego Oddziału Hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Widowisko wprowadziło uczestników w klimat dawnych czasów, łącząc edukację z dobrą zabawą.

Na zakończenie części oficjalnej słowa podziękowania płynące prosto z serca skierował  sołtys wsi Pełnatycze Aleksander Kasperski, który podziękował za organizację tegorocznych dożynek.

Dożynki w Pełnatyczach były nie tylko okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę, lecz także do wspólnej zabawy, integracji i pielęgnowania lokalnych tradycji. Uczestnicy mogli podziwiać bogato zdobione wieńce, kosztować regionalnych specjałów i cieszyć się programem artystycznym przygotowanym na ten wyjątkowy dzień. Słodki stół dla wszystkich uczestników uroczystości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Pełnatycz wraz z pozostałymi KGW z terenu gminy. Najmłodsi mogli skorzystać z bezpłatnych dmuchańców, malowania twarzy, warkoczyków, tatuaży i innych atrakcji. Każdy kto przybył do Pełnatycz znalazł coś dla siebie, były przygotowane także stoiska gastronomiczne i handlowe.

MP